2018-19 ODAC Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Thu. 8 Ferrum   Lynchburg   7:00 PM
  Non-Conference Game
  Eastern Mennonite   Averett   7:00 PM
Fri. 9 Thomas More   Emory & Henry   6:00 PM
  Roanoke   Ursinus   6:00 PM
  @ Messiah College Tip-Off Tournament
  Guilford   Methodist   7:00 PM
  Randolph-Macon   Immaculata   8:00 PM
  @ Frederick, Md.
Sat. 10 Randolph-Macon   TBA   TBA
  @ Frederick, Md.
  Roanoke   Championship/Consolation   TBA
  @ Messiah College Tip-Off Tournament
  R-MC Alumni vs. H-SC Alumni #   Hampden-Sydney   10:00 AM
  Shenandoah   UMBC   1:00 PM
  Bimini Jam
  St. Mary's (Md.)   Randolph   2:00 PM
  Alumni Day
Sun. 11 St. Mary's (Md.)   Lynchburg   12:00 PM
  Carolina Christian #   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Exhibition
  Washington and Lee   William Peace   2:00 PM
Mon. 12 Shenandoah   Mt. Aloysius   TBA
  Bridgewater #   James Madison   7:00 PM
Tue. 13 Transylvania   Emory & Henry   7:00 PM
  Methodist   Ferrum   7:00 PM
  Eastern Mennonite   Mary Washington   7:00 PM
  Greensboro   Guilford   7:30 PM
Wed. 14 Hampden-Sydney   Averett   7:00 PM
  Randolph   William Peace   7:30 PM
Thu. 15 Shenandoah   St. Mary's (Md.)   7:00 PM
Fri. 16 Mt. Aloysius   Bridgewater   5:00 PM
  Keuka   Roanoke   6:00 PM
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  Greensboro   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  New Jersey City   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Eastern Mennonite Tournament
  Randolph-Macon   Albright   8:00 PM
  @ Gettysburg, Pa.
  Washington and Lee   Dickinson   8:00 PM
  @ Rose City Classic (Drew University)
Sat. 17 Washington and Lee   TBA   TBA
  vs. Drew or Wheaton (Mass.) - 2/4 pm @ Rose City Classic (Drew University)
  Randolph-Macon   TBA   TBA
  @ Gettysburg, Pa.
  Championship/Consolation   Roanoke   TBA
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  Emory & Henry   Webster   1:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  New Jersey City   Bridgewater   1:00 PM
  Eastern Mennonite Tournament @ Harrisonburg, Va.
  TBA   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  TowneBank Tip-Off Tournament
  Randolph *   Lynchburg   2:00 PM
  William Peace   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Mt. Aloysius   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Elizabethtown   Shenandoah   4:00 PM
  N.C. Wesleyan   Ferrum   5:00 PM
  Mary Washington Tip-Off Classic @ at Mary Washington
  Guilford   Mary Washington   7:00 PM
  Hyatt Place Tipoff Tournament
Sun. 18 Guilford   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Mary Washington Tip-Off Classic @ University of Mary Washington (Fredericksburg, Va.)
  Ferrum   Mary Washington   3:00 PM
  Mary Washington Tournament
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
Tue. 20 Ferrum *   Randolph-Macon   6:00 PM
  Guilford   Averett   7:00 PM
  Washington and Lee   Southern Virginia   7:00 PM
  Wilson   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Salisbury   Virginia Wesleyan   7:30 PM
  Randolph   Greensboro   7:30 PM
  Bridgewater   Marymount (Va.)   8:00 PM
Wed. 21 William Peace   Emory & Henry   2:00 PM
  Gallaudet   Hampden-Sydney   6:00 PM
Sat. 24 Randolph-Macon   Oglethorpe   4:00 PM
  Emory Thanksgiving Classic @ Atlanta, Ga.
Sun. 25 Randolph-Macon   Emory   2:00 PM
  Emory Thanksgiving Classic
  Averett   Ferrum   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Lynchburg   2:00 PM
  Bridgewater *   Randolph   3:00 PM
  Shenandoah *   Emory & Henry   3:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Hampden-Sydney *   Roanoke   4:30 PM
Mon. 26 Mary Washington   Washington and Lee   7:00 PM
Tue. 27 Regent University   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Wilson   Bridgewater   7:00 PM
  Roanoke   Southern Virginia   7:00 PM
Wed. 28 Emory & Henry *   Lynchburg   7:00 PM
  Virginia Wesleyan   Averett   7:00 PM
  Chris. Newport   Shenandoah   7:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Ferrum   7:00 PM
  Guilford   N.C. Wesleyan   7:30 PM
  Apprentice School   Randolph   7:30 PM
 
December
Sat. 1 Frostburg St.   Bridgewater   2:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Sentara Student Health Center Night
  Hampden-Sydney *   Shenandoah   2:00 PM
  Ferrum   Berry   2:00 PM
  Averett   Roanoke   2:00 PM
  Randolph   Chris. Newport   4:00 PM
  @ University of Lynchburg
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Mary Washington   Lynchburg   6:00 PM
  Wayne Proffitt Classic -- Game 2
Sun. 2 Randolph   Mary Washington   1:00 PM
  @ University of Lynchburg
  Chris. Newport   Lynchburg   3:00 PM
  Wayne Proffitt Classic -- Game 4
Mon. 3 Shenandoah   Juniata   7:00 PM
Wed. 5 Randolph-Macon *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Bridgewater *   Washington and Lee   7:00 PM
  Ferrum *   Roanoke   7:00 PM
  Lynchburg *   Guilford   7:00 PM
  Mary Washington   Virginia Wesleyan   7:30 PM
  Eastern Mennonite *   Emory & Henry   7:30 PM
Sat. 8 Guilford *   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   2:00 PM
  Lynchburg   Methodist   2:00 PM
  Emory & Henry   Thomas More   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Southern Virginia   3:00 PM
  Randolph-Macon   Chris. Newport   4:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   4:30 PM
Sun. 9 Ferrum *   Hampden-Sydney   2:00 PM
Sat. 15 Southern Virginia   Randolph   3:00 PM
  Buffalo State   Bridgewater   4:00 PM
  Eastern Mennonite   Apprentice School   5:30 PM
  @ Bridgewater, Va.
Sun. 16 Washington and Lee   Mauro Panaggio Tournament   TBA
  @ Daytona Beach, Fla.
  Eastern Mennonite   Buffalo State   1:00 PM
  @ Bridgewater, Va.
  Apprentice School   Bridgewater   2:00 PM
  Methodist   Roanoke   3:30 PM
  Camper Appreciation Day
  Virginia Wesleyan   Chris. Newport   4:00 PM
  McDaniel   Lynchburg   4:00 PM
Mon. 17 Washington and Lee   Mauro Panaggio Tournament   TBA
  @ Daytona Beach, Fla.
  Mary Washington   Shenandoah   7:00 PM
Tue. 18 Montreat College   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Ferrum   Catholic   5:00 PM
  Guilford   Berry   7:00 PM
Wed. 19 Emory & Henry   Keystone   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   William Peace   3:00 PM
Thu. 20 Eastern Mennonite   Frostburg St.   7:00 PM
  Randolph   Juniata   7:00 PM
  Comfort Inn Juniata College Holiday Tournament
Fri. 21 Randolph   TBA   TBA
  @ Comfort Inn Holiday Tournament @Juniata
Fri. 28 Centre   Washington and Lee   1:00 PM
  W&L Tournament
  Carroll (Wis.)   Randolph-Macon   7:00 PM
  R-MC Coaches Tournament sponsored by Kay Jewelers
  Coast Guard   Shenandoah   7:00 PM
Sat. 29 Shenandoah   Shenandoah   TBA
  W&L Tournament   Washington and Lee   TBA
  vs. TCNJ or Cabrini
  Ferrum   Methodist   TBA
  TBA   Randolph-Macon   TBA
  R-MC Coaches Tournament sponsored by Kay Jewelers
  Frostburg St.   Roanoke   12:00 PM
  Cregger Invitational
  Mt. Aloysius   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Music City Classic @ Volunteer State Community College - Gallatin, TN
  Muskingum   Lynchburg   2:00 PM
  Greensboro   Guilford   4:00 PM
  Guilford College Classic
  Sewanee   Bridgewater   7:00 PM
  Emory & Henry   Edgewood   9:00 PM
  D3hoops.com Classic @ Las Vegas, Nev.
Sun. 30 Lynchburg   Greensboro   2:00 PM
  Guilford Classic @ Guilford College, Greensboro, N.C.
  Mary Washington   Roanoke   2:00 PM
  Cregger Invitational
  Hampden-Sydney   MacMurray   2:00 PM
  Music City Classic @ Volunteer State Community College - Gallatin, TN
  Bridgewater   Oglethorpe   3:00 PM
  Comfort Inn and Suites Holiday Classic
  Muskingum   Guilford   4:00 PM
  Guilford College Classic
  Virginia Wesleyan   Moravian   4:30 PM
  Emory & Henry   Whitworth   7:00 PM
  D3hoops.com Classic @ South Point Arena, Las Vegas
Mon. 31 Montclair St.   Virginia Wesleyan   5:30 PM
  @ Bethlehem, Pa.
 
January
Tue. 1 Averett   Lynchburg   4:00 PM
Wed. 2 Ferrum *   Bridgewater   4:30 PM
  Hampden-Sydney   Hood   4:30 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph *   Guilford   7:30 PM
Thu. 3 Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 5 Randolph-Macon *   Guilford   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   2:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   2:00 PM
  Ferrum   William Peace   3:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   4:00 PM
  Hampden-Sydney *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   5:00 PM
Wed. 9 Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Lynchburg *   Emory & Henry   7:00 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Randolph *   Ferrum   7:00 PM
  Roanoke *   Guilford   7:30 PM
Sat. 12 Emory & Henry *   Bridgewater   2:00 PM
  Washington and Lee *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Shenandoah *   Ferrum   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   3:30 PM
  Guilford *   Randolph   4:30 PM
Wed. 16 Guilford *   Ferrum   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph   7:00 PM
  Shenandoah   Marymount (Va.)   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   7:00 PM
  Roanoke *   Emory & Henry   7:00 PM
Thu. 17 Lynchburg *   Washington and Lee   7:00 PM
Sat. 19 Emory & Henry *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Ferrum *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   4:00 PM
  Bridgewater *   Guilford   4:30 PM
  Randolph *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   6:00 PM
Wed. 23 Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Washington and Lee   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Ferrum   7:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
  Randolph *   Roanoke   7:30 PM
Sat. 26 Bridgewater *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Washington and Lee *   Emory & Henry   2:00 PM
  Shenandoah *   Randolph   4:30 PM
  Guilford *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Roanoke *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  American Funds/Capital Group Night
  Randolph-Macon *   Lynchburg   4:30 PM
Wed. 30 Virginia Wesleyan *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Shenandoah   7:00 PM
  Ferrum *   Emory & Henry   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   7:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:30 PM
 
February
Sat. 2 Bridgewater *   Lynchburg   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   2:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Ferrum *   Shenandoah   4:00 PM
  Hampden-Sydney *   Guilford   4:30 PM
  Emory & Henry *   Eastern Mennonite   6:00 PM
Wed. 6 Guilford *   Roanoke   7:00 PM
  Lynchburg *   Ferrum   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph *   Emory & Henry   7:30 PM
Sat. 9 Guilford *   Bridgewater   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Ferrum *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   4:30 PM
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   5:30 PM
Wed. 13 Emory & Henry *   Guilford   7:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   7:00 PM
  Lynchburg *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph   7:00 PM
  Senior Day
  Roanoke *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 16 Virginia Wesleyan *   Ferrum   2:00 PM
  Randolph *   Shenandoah   2:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   2:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Emory & Henry   4:30 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   4:30 PM

2019 ODAC Men's Basketball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Mon. 18 #9 Seed   #8 Seed   7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  #10 Seed   #7 Seed   7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
Thu. 21 Winner Game 1   #1 Seed   1:00 PM
  Game 3 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  #5 Seed   #4 Seed   3:00 PM
  Game 4 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 2   #2 Seed   6:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  #6 Seed   #3 Seed   8:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sat. 23 Winner Game 3   Winner Game 4   1:00 PM
  Game 7 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 5   Winner Game 6   3:00 PM
  Game 8 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sun. 24 Winner Game 7   Winner Game 8   1:00 PM
  Game 9 - ODAC Championship @ Salem Civic Center in Salem, Va.
# Exhibition
* Conference