2018 ODAC Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 9 Emory & Henry 8 Salem 0 Final
  Emory & Henry 8 Salem 7 Final
Wed. 14 Roanoke 4 Greensboro 1 Final
  Roanoke 1 Greensboro 2 Final - 8 innings
Sat. 17 William Peace   Lynchburg   Postponed
  William Peace   Lynchburg   Postponed
  Southern Virginia 15 Shenandoah 20 Final
  @ Winston-Salem, N.C.
Sun. 18 Frostburg St. 7 Shenandoah 0 Final
  Salem Invitational @ Winston-Salem, N.C.
  Methodist 4 Lynchburg 12 Final - 5 innings
  Rescheduled from Feb. 11 @ Lynchburg, Va.
  Guilford 5 William Peace 4 Final
  Emory & Henry   Sewanee   Postponed
  Meredith 1 Virginia Wesleyan 5 Final
  Shenandoah 7 Brandeis 12 Final
  Salem Invitational @ Winston-Salem, N.C.
  Methodist 1 Lynchburg 11 Final - 5 innings
  Rescheduled from Feb. 11 @ Lynchburg, Va.
  Randolph 3 Ferrum 4 Final
  Guilford 4 William Peace 8 Final
  Emory & Henry   Sewanee   Postponed
  Meredith 2 Virginia Wesleyan 12 Final - 5 innings
  Shenandoah 3 Salem 2 Final
  Salem Invitational
  Randolph 3 Ferrum 7 Final
Tue. 20 Ferrum 4 Emory & Henry 5 Final
  Ferrum 5 Emory & Henry 10 Final
  Randolph-Macon 1 Chris. Newport 2 Final
  NOTE: TIME CHANGE
  Randolph-Macon 2 Chris. Newport 1 Final
Wed. 21 Methodist 0 Guilford 4 Final
  N.C. Wesleyan 0 Virginia Wesleyan 5 Final
  Methodist 1 Guilford 3 Final
  N.C. Wesleyan 2 Virginia Wesleyan 4 Final - 6 innings
Fri. 23 Penn St.-Altoona 3 Bridgewater 2 Final
  Penn St.-Altoona 3 Bridgewater 5 Final - 5 innings
  Misericordia 4 Shenandoah 3 Final - 8 innings
  Misericordia 6 Shenandoah 4 Final
Sat. 24 Maryville (TN) 0 Randolph 11 Final
  @ Raleigh, NC
  Rowan 0 Randolph-Macon 3 Final
  Grand Slam Triangle Classic @ Cary, NC
  Emory & Henry 0 Meredith 9 Final - 5 innings
  Eastern Mennonite 3 McDaniel 4 Final
  Triangle Classic @ Raleigh, N.C.
  Randolph 3 Rowan 8 Final
  @ Cary, NC
  Mary Baldwin 0 Guilford 12 Final - 5 innings
  Maryville (TN)   Lynchburg   2:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Raleigh, N.C.
  Emory & Henry 7 Meredith 0 Final
  N.C. Wesleyan   Randolph-Macon   2:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Cary, N.C.
  Roanoke   Mississippi University for Women   2:00 PM
  @ Grand Slam Triangle Classic | Raleigh, N.C.
  Eastern Mennonite   Salem   2:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Mary Baldwin 0 Guilford 22 Final - 5 innings
  Lynchburg   Averett   4:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Cary, N.C.
  Virginia Wesleyan   William Peace   4:00 PM
  Virginia Wesleyan   Salem   6:00 PM
  @ Raleigh, North Carolina Grand Slam Triangle Classic @ Raleigh, N.C.
  Roanoke   Wilson   6:00 PM
  @ Grand Slam Triangle Classic | Raleigh, N.C.
Sun. 25 Wilson   Lynchburg   10:00 AM
  Grand Slam Triangle Classic @ North Carolina Wesleyan
  Piedmont   Virginia Wesleyan   10:00 AM
  @ Raleigh, N.C.
  Maryville (TN)   Roanoke   10:00 AM
  @ Grand Slam Triangle Classic | Raleigh, N.C.
  Mississippi University for Women   Randolph   10:00 AM
  @ Raleigh, N.C.
  Randolph-Macon   Piedmont   12:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Cary, North Carolina
  Greensboro   Guilford   1:00 PM
  Averett   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  @ Cary, N.C.
  Lynchburg   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic
  Salem   Randolph   2:00 PM
  @ Raleigh, North Carolina Grand Slam Triangle Classic @ Triangle Tournament
  Roanoke   William Peace   2:00 PM
  @ Grand Slam Triangle Classic | Raleigh, N.C.
  Eastern Mennonite   Methodist   2:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Greensboro   Guilford   3:00 PM
  Salem   Randolph-Macon   4:00 PM
  Grand Slam Triangle Classic @ Cary, North Carolina
  Eastern Mennonite   Pfeiffer   4:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
Tue. 27 Gettysburg   Shenandoah   3:30 PM
  Gettysburg   Shenandoah   5:30 PM
Wed. 28 Meredith   Guilford   2:00 PM
  Greensboro   Randolph   2:00 PM
  Meredith   Guilford   4:00 PM
  Greensboro   Randolph   4:00 PM
 
March
Fri. 2 Mary Baldwin   Bridgewater   2:00 PM
  Wm. Paterson   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  @ Tucson, Ariz.
  Mary Baldwin   Bridgewater   4:00 PM
  Virginia Wesleyan   Moravian   6:30 PM
  @ Tucson, Ariz.
Sat. 3 Wilkes   Shenandoah   10:00 AM
  East Tex. Baptist   Virginia Wesleyan   10:00 AM
  @ Tucson, Ariz.
  Lehman   Eastern Mennonite   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Susquehanna   Emory & Henry   11:30 AM
  Wilkes   Shenandoah   12:00 PM
  Lynchburg   Mary Washington   1:00 PM
  Frostburg St.   Randolph-Macon   1:00 PM
  Marietta   Emory & Henry   1:30 PM
  Eastern Mennonite   Penn St.-Harrisburg   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Birmingham Southern   Virginia Wesleyan   2:30 PM
  @ NFCA Classic (Tucson, Ariz.)
  Lynchburg   Mary Washington   3:00 PM
  Frostburg St.   Randolph-Macon   3:00 PM
Sun. 4 La Roche   Eastern Mennonite   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Virginia Wesleyan   Rochester (N.Y.)   10:00 AM
  @ Tucson, Ariz.
  Case Western Reserve   Emory & Henry   11:00 AM
  Eastern Mennonite   King's (Pa.)   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Bridgewater   Saint Joseph's (Me.)   1:30 PM
  D9 Sunkissed Classic @ Kissimmee, Fla.
  Virginia Wesleyan   Texas Lutheran   1:30 PM
  NFCA Leadoff Classic @ Tucson, Ariz.
  Marietta   Emory & Henry   3:00 PM
  Bridgewater   Defiance   6:00 PM
  D9 Sunkissed Classic @ Kissimmee, Fla.
Mon. 5 Randolph   Cedar Crest   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Emerson   Bridgewater   11:15 AM
  D9 Sunkissed Classic @ Kissimmee, Fla.
  Wilkes   Eastern Mennonite   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Randolph   Medaille   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Pfeiffer   Roanoke   2:00 PM
  Chatham   Eastern Mennonite   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Bluffton   Bridgewater   3:45 PM
  @ Kissimmee, FL
  Pfeiffer   Roanoke   4:00 PM
Tue. 6 Eastern Mennonite   Sage   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Eastern Mennonite   Medaille   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Lynchburg   Averett   1:00 PM
  Randolph   Penn St.-Abington   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Randolph-Macon   Methodist   2:00 PM
  Lynchburg   Averett   3:00 PM
  Randolph   Mary Washington   3:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Randolph-Macon   Methodist   4:00 PM
  Guilford   Salem   5:00 PM
  Randolph   William Peace   5:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Guilford   Salem   7:00 PM
Wed. 7 DeSales   Bridgewater   9:00 AM
  Eastern Mennonite   Mt. Aloysius   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Sage   Randolph   11:30 AM
  Fastpitch Dreams Tournament @ North Myrtle Beach, SC
  Baldwin Wallace   Bridgewater   1:30 PM
  @ Osceola Field #3; Kissimmee, Florida
  Randolph   La Roche   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Eastern Mennonite   Eureka   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Guilford   Southern Virginia   4:00 PM
  Roanoke   Ferrum   5:00 PM
  Guilford   Southern Virginia   6:00 PM
  Roanoke   Ferrum   7:00 PM
Thu. 8 Misericordia   Bridgewater   9:00 AM
  John Carroll   Bridgewater   11:15 AM
Fri. 9 Roanoke   Beach Blast Tournament   TBA
  @ Virginia Beach, Va.
  Penn St.-New Kens.   Bridgewater   9:00 AM
  Muskingum   Bridgewater   11:15 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  Hunter   Shenandoah   12:00 PM
  @ Virginia Beach, Va.
  New Rochelle   Randolph-Macon   12:00 PM
  Beach Blast Tournament @ Virginia Beach, Va.
  Guilford   Averett   1:00 PM
  Lynchburg   Salisbury   1:00 PM
  Randolph-Macon   Keuka   2:00 PM
  Beach Blast Tournament @ Virginia Beach, Va.
  Guilford   Averett   3:00 PM
  Lynchburg   Salisbury   3:00 PM
  Shenandoah   New Rochelle   4:00 PM
  @ Virginia Beach, Va.
  Roanoke   Manhattanville   4:00 PM
  @ VIRGINIA BEACH, VA
Sat. 10 Roanoke   Beach Blast Tournament   TBA
  @ Virginia Beach, Va.
  Manhattanville   Randolph-Macon   10:00 AM
  Beach Blast Tournament @ Virginia Beach, Va.
  Immaculata   Lynchburg   12:00 PM
  Salisbury Invitational @ Henry S. Parker Complex, Field 1, Salisbury, Md.
  Penn College   Shenandoah   12:00 PM
  @ Virginia Beach, Va.
  Roanoke   Gettysburg   12:00 PM
  @ Wesleyan Beach, Va.
  Wilson   Randolph   1:00 PM
  Immaculata   Lynchburg   2:00 PM
  Salisbury Invitational @ Henry S. Parker Complex, Field 1, Salisbury, Md.
  Shenandoah   Keuka   2:00 PM
  @ Virginia Beach, Va.
  Randolph-Macon   Oswego   2:00 PM
  Beach Blast Tournament @ Virginia Beach, Va.
  Roanoke   Frostburg St.   2:00 PM
  @ Virginia Beach, Va.
  Wilson   Randolph   3:00 PM
Sun. 11 Rochester (N.Y.)   Lynchburg   10:00 AM
  Salisbury Invitational @ Henry S. Parker Complex, Field 1, Salisbury, Md.
  Rochester (N.Y.)   Lynchburg   12:00 PM
  Salisbury Invitational @ Henry S. Parker Complex, Field 1, Salisbury, Md.
  Wilson   Guilford   1:00 PM
  Chris. Newport   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Wilson   Guilford   3:00 PM
  Chris. Newport   Virginia Wesleyan   3:00 PM
Mon. 12 Emory & Henry   Lycoming   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Emory & Henry   Gettysburg   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Tue. 13 Emory & Henry   Lesley   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Emory & Henry   St. Joseph (Conn.)   11:30 AM
  North Myrtle Beach, S.C. @ Fast Pitch Dreams Classic
  Emory   Randolph-Macon   2:00 PM
  Randolph   Mary Baldwin   3:00 PM
  Emory   Randolph-Macon   4:00 PM
  Averett   Roanoke   4:30 PM
  Randolph   Mary Baldwin   5:00 PM
  Averett   Roanoke   6:30 PM
Wed. 14 N.C. Wesleyan   Guilford   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Guilford   4:00 PM
Thu. 15 Emory & Henry   St. Scholastica   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Emory & Henry   Rutgers-Camden   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Emory   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Greensboro   Lynchburg   2:00 PM
  Mary Washington   Bridgewater   3:00 PM
  Me.-Presque Isle   Sweet Briar   3:00 PM
  Emory   Virginia Wesleyan   4:00 PM
  Greensboro   Lynchburg   4:00 PM
  Mary Washington   Bridgewater   5:00 PM
  Me.-Presque Isle   Sweet Briar   5:00 PM
Sat. 17 Mary Washington   Shenandoah   12:00 PM
  Gettysburg   Randolph-Macon   12:00 PM
  Pitt.-Bradford   Roanoke   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Salisbury   1:00 PM
  Chris. Newport   Eastern Mennonite   1:30 PM
  Mary Washington   Shenandoah   2:00 PM
  Gettysburg   Randolph-Macon   2:00 PM
  Virginia Wesleyan   Salisbury   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Roanoke   3:00 PM
  Chris. Newport   Eastern Mennonite   3:30 PM
Sun. 18 Norwich   Randolph-Macon   12:00 PM
  Eastern Mennonite   Mary Washington   12:00 PM
  Pitt.-Bradford   Bridgewater   1:00 PM
  Lynchburg   Salem   1:00 PM
  Chris. Newport   Roanoke   1:00 PM
  Norwich   Randolph-Macon   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Mary Washington   2:00 PM
  Lynchburg   Salem   3:00 PM
  Chris. Newport   Roanoke   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Bridgewater   3:00 PM
Wed. 21 Emory & Henry   Averett   1:00 PM
  Lynchburg *   Randolph   3:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Emory & Henry   Averett   3:00 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   4:00 PM
  Guilford *   Roanoke   5:00 PM
  Lynchburg *   Randolph   5:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   6:00 PM
  Guilford *   Roanoke   7:00 PM
Fri. 23 Emory & Henry   Covenant   1:00 PM
  Emory & Henry   Covenant   3:00 PM
  Southern Virginia   Roanoke   5:00 PM
  Southern Virginia   Roanoke   7:00 PM
Sat. 24 Randolph-Macon *   Shenandoah   1:00 PM
  Randolph *   Guilford   1:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   1:00 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Randolph *   Guilford   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Shenandoah   3:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   3:00 PM
Sun. 25 Bridgewater *   Guilford   1:00 PM
  Bridgewater *   Guilford   3:00 PM
Tue. 27 Shenandoah *   Lynchburg   2:30 PM
  DePauw   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   3:00 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   4:30 PM
  Emory & Henry *   Roanoke   5:00 PM
  DePauw   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   5:00 PM
  Emory & Henry *   Roanoke   7:00 PM
Wed. 28 Guilford   Pfeiffer   2:00 PM
  Mary Washington   Randolph-Macon   3:00 PM
  Guilford   Pfeiffer   4:00 PM
  Mary Washington   Randolph-Macon   5:00 PM
Thu. 29 Eastern Mennonite   Mary Baldwin   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Mary Baldwin   5:00 PM
Fri. 30 Shenandoah *   Emory & Henry   12:00 PM
  Shenandoah *   Emory & Henry   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   2:00 PM
  Bridgewater   Frostburg St.   3:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   4:00 PM
  Bridgewater *   Frostburg St.   5:00 PM
Sat. 31 Lynchburg *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Lynchburg *   Randolph-Macon   3:00 PM
 
April
Tue. 3 Hood   Shenandoah   4:00 PM
  Hood   Shenandoah   6:00 PM
Wed. 4 Lynchburg *   Guilford   2:30 PM
  Randolph *   Emory & Henry   3:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Lynchburg *   Guilford   4:30 PM
  Randolph *   Emory & Henry   5:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   5:00 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   5:00 PM
Sat. 7 Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   1:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   1:00 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   1:30 PM
  Bridgewater *   Lynchburg   1:30 PM
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   3:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   3:00 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   3:30 PM
  Bridgewater *   Lynchburg   3:30 PM
Sun. 8 Emory & Henry *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   1:00 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   1:30 PM
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   3:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   3:00 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   3:30 PM
Tue. 10 Shenandoah *   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Roanoke *   Randolph   3:00 PM
  Bridgewater *   Randolph-Macon   3:00 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   5:00 PM
  Roanoke *   Randolph   5:00 PM
  Bridgewater *   Randolph-Macon   5:00 PM
Wed. 11 Guilford *   Emory & Henry   3:00 PM
  Guilford *   Emory & Henry   5:00 PM
Sat. 14 Shenandoah *   Guilford   12:00 PM
  Eastern Mennonite *   Emory & Henry   1:00 PM
  Roanoke *   Lynchburg   1:30 PM
  Shenandoah *   Guilford   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   3:00 PM
  Eastern Mennonite *   Emory & Henry   3:00 PM
  Roanoke *   Lynchburg   3:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   5:00 PM
Sun. 15 Eastern Mennonite *   Guilford   1:00 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   1:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   1:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   1:00 PM
  Eastern Mennonite *   Guilford   3:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   3:00 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   3:00 PM
Wed. 18 Shenandoah   McDaniel   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Bridgewater   Ferrum   4:00 PM
  Shenandoah   McDaniel   5:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Bridgewater   Ferrum   6:00 PM
Fri. 20 Eastern Mennonite   Averett   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Averett   4:00 PM
Sat. 21 Randolph *   Shenandoah   1:00 PM
  Emory & Henry *   Lynchburg   1:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   1:00 PM
  Randolph-Macon *   Roanoke   1:00 PM
  Emory & Henry *   Lynchburg   3:00 PM
  Randolph *   Shenandoah   3:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Roanoke   3:00 PM

2018 ODAC Softball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
April
Fri. 27 #8 Seed   #1 Seed   12:00 PM
  Game 1 - ODAC Tournament - Field 1 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  #5 Seed   #4 Seed   12:00 PM
  Game 2 - ODAC Tournament - Field 3 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  #7 Seed   #2 Seed   2:00 PM
  Game 3 - ODAC Tournament - Field 1 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  #6 Seed   #3 Seed   2:00 PM
  Game 4 - ODAC Tournament - Field 3 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  Loser Game 1   Loser Game 2   5:00 PM
  Game 5 - ODAC Tournament - Field 1 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  Loser Game 3   Loser Game 4   5:00 PM
  Game 6 - ODAC Tournament - Field 3 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  Winner Game 1   Winner Game 2   7:00 PM
  Game 7 - ODAC Tournament - Field 1 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  Winner Game 3   Winner Game 4   7:00 PM
  Game 8 - ODAC Tournament - Field 3 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
Sat. 28 Winner Game 5   Loser Game 8   11:00 AM
  Game 9 - ODAC Tournament - Field 1 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  Winner Game 6   Loser Game 7   11:00 AM
  Game 10 - ODAC Tournament - Field 3 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  Winner Game 7   Winner Game 8   2:00 PM
  Game 11 - ODAC Tournament - Field 1 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  Winner Game 9   Winner Game 10   5:00 PM
  Game 12 - ODAC Tournament - Field 1 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  Winner Game 12   Loser Game 11   8:00 PM
  Game 13 - ODAC Tournament - Field 1 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
Sun. 29 Winner Game 11   Winner Game 13   1:00 PM
  Game 14 - ODAC Tournament - Field 1 @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
  Winner Game 14   Loser Game 14   4:00 PM
  Game 15 - ODAC Tournament - Field 1 (if necessary) @ Moyer Sports Complex in Salem, Va.
* Conference