2017-18 ODAC Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Wed. 15 Salisbury 61 Virginia Wesleyan 48 Final
  Lancaster Bible 55 Eastern Mennonite 72 Final
  Roanoke 56 Ferrum 72 Final
  Shenandoah 72 Goucher 39 Final
  Meredith 55 Randolph 72 Final
  Washington and Lee 60 Mary Washington 55 Final
  Marymount (Va.) 73 Randolph-Macon 78 Final
  Bridgewater 36 Chris. Newport 63 Final
  Lynchburg 60 Averett 42 Final
  Hollins 46 Salem 87 Final
Fri. 17 Juniata 65 Randolph-Macon 62 Final
  R-MC Tip-Off Classic sponsored by Riesbeck Contracting
  Hollins 33 Pfeiffer 72 Final
  Virginia Wesleyan 58 Mary Washington 53 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament
  Hilbert 60 Eastern Mennonite 65 Final
  Emory & Henry 67 Belhaven 49 Final
  @ Atlanta, Ga.
  Bridgewater 77 Methodist 48 Final
Sat. 18 Bridgewater 55 Juniata 67 Final
  R-MC Tip-Off Classic sponsored by Riesbeck Contracting @ Crenshaw Gymnasium
  Shenandoah 71 Averett 79 Final
  Lynchburg 60 Johns Hopkins 62 Final
  Johns Hopkins Tournament
  Gettysburg 55 Virginia Wesleyan 52 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament Championship @ Univ. of Mary Washington
  Hardin-Simmons 56 Guilford 49 Final
  Daly Seven Tip-Off Classic
  Penn State-Altoona 64 Eastern Mennonite 61 Final
  Eastern Mennonite University Tip-Off Invitational
  Texas-Dallas 68 Emory & Henry 45 Final
  @ Atlanta, GA (Woodruff PE Center)
  Methodist 41 Randolph-Macon 72 Final
  R-MC Tip-Off Classic sponsored by Riesbeck Contracting
  Randolph 54 Greensboro 66 Final
  Jean Edge Classic @ Rocky Mount, N.C. (Everett Gym)
  Piedmont 76 Roanoke 64 Final
  Birmingham Southern 65 Washington and Lee 76 Final - OT
  @ Salem, Va.
Sun. 19 Washington and Lee 70 Piedmont 65 Final - OT
  @ Roanoke College Tip-Off Tournament
  Lynchburg 58 Albright 56 Final
  Johns Hopkins Tournament @ Baltimore, MD / Goldfarb Gym
  La Roche 41 Guilford 80 Final
  Daly Seven Tip-Off Classic
  Birmingham Southern 62 Roanoke 54 Final
  Randolph 69 N.C. Wesleyan 57 Final
  Jean Edge Classic
Tue. 21 Virginia Wesleyan 67 Ferrum 56 Final
  Washington and Lee 78 Gallaudet 62 Final
  Eastern Mennonite 67 Frostburg St. 81 Final
  Hollins 32 Averett 79 Final
  Roanoke 79 Salem 65 Final
  Shenandoah 74 Hood 58 Final
  Bridgewater 72 Waynesburg 76 Final
  Mary Washington 49 Lynchburg 54 Final
  Brevard 65 Emory & Henry 90 Final
  Randolph 68 Southern Virginia 79 Final
  Apprentice 71 Randolph-Macon 72 Final
  N.C. Wesleyan 51 Guilford 63 Final
Sat. 25 Eastern Mennonite   Mt. Aloysius   2:00 PM
Sun. 26 Ferrum   Emory & Henry   2:00 PM
  Virginia Wesleyan   Stevenson   2:00 PM
Mon. 27 Shenandoah   Marymount (Va.)   6:00 PM
  Guilford   Meredith   7:00 PM
Tue. 28 Methodist   Hollins   6:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   7:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Randolph *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Ferrum   Lynchburg   7:00 PM
Wed. 29 Emory & Henry   Averett   7:00 PM
  Hollins *   Guilford   7:30 PM
Thu. 30 Virginia Wesleyan *   Lynchburg   7:00 PM
  Randolph   Salem   7:30 PM
 
December
Sat. 2 Trinity (D.C.)   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Apprentice   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  New York U.   Washington and Lee   2:00 PM
  Emory & Henry *   Shenandoah   4:00 PM
  Mid-Atlantic Christian University   Randolph-Macon   4:30 PM
  Lynchburg   William Peace   6:00 PM
  Washington Adventist   Hollins   7:00 PM
Sun. 3 Stevenson   Washington and Lee   2:00 PM
  Emory & Henry #   Navy   3:15 PM
Mon. 4 Randolph *   Shenandoah   7:00 PM
Tue. 5 Washington and Lee *   Roanoke   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Hollins   7:00 PM
Wed. 6 Emory & Henry *   Bridgewater   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Lynchburg   7:00 PM
Thu. 7 Hollins   Gallaudet   5:00 PM
  Oglethorpe   Guilford   5:00 PM
Fri. 8 Southern Virginia   Roanoke   7:00 PM
Sat. 9 Bridgewater   Apprentice   2:00 PM
  Shenandoah   Mary Baldwin   2:00 PM
  Mid-Atlantic Christ.   Randolph   2:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
Sun. 10 N.C. Wesleyan   Lynchburg   2:00 PM
Wed. 13 N.C. Wesleyan   Shenandoah   7:00 PM
Fri. 15 Emory & Henry   Greensboro   2:00 PM
Sat. 16 Virginia Wesleyan   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Hollins   Notre Dame (Md.)   1:00 PM
  Mary Washington   Emory & Henry   2:00 PM
  Hood   Bridgewater   2:00 PM
  Shenandoah   Penn State-Altoona   4:00 PM
Sun. 17 Guilford   William Peace   2:00 PM
  Rosemont   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Lawrence   Randolph-Macon   4:00 PM
  @ Fort Lauderdale, Fla.
Mon. 18 Roanoke   Babson   2:00 PM
  Lycoming   Randolph-Macon   2:00 PM
  @ Fort Lauderdale, Fla.
  Emory & Henry   Birmingham Southern   4:00 PM
  @ Oglethorpe Tournament (Atlanta, Ga.)
  Virginia Wesleyan   Stockton   5:00 PM
  Washington Adventist   Randolph   7:30 PM
Tue. 19 Bates   Roanoke   2:00 PM
  @ Babson College (Wellesley, Mass.)
  Emory & Henry   Oglethorpe   4:00 PM
  Holiday Inn Express and Suites Classic
Wed. 20 Averett   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee   Illinois Tech   4:00 PM
  @ Daytona Beach, Fla.
Thu. 21 Washington and Lee   Wells   2:00 PM
  @ Daytona Beach, Fla.
Thu. 28 Clark University   Bridgewater   11:00 AM
  Land of Magic Classic @ Daytona Beach, Fla.
Fri. 29 Bridgewater   Bridgewater St.   11:00 AM
  Land of Magic Classic @ Daytona Beach, Fla.
  Shenandoah   Notre Dame (Md.)   12:00 PM
  Nashville Music City Classic at Trevecca Nazarene @ Nashville, Tenn.
Sat. 30 St. Andrews   Randolph   2:00 PM
  Franklin & Marshall   Roanoke   2:00 PM
  Susan Dunagan Holiday Classic
  Salem   Guilford   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Ferrum   2:00 PM
  Meredith   Lynchburg   4:00 PM
  @ Roanoke, Va.
  Shenandoah   Dubuque   6:00 PM
  Nashville Music City Classic at Trevecca Nazarene @ Nashville, Tenn.
  Johns Hopkins   Randolph-Macon   7:00 PM
Sun. 31 Franklin & Marshall   Lynchburg   12:00 PM
  @ Roanoke, Va.
  Chris. Newport   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Meredith   Roanoke   2:00 PM
  Susan Dunagan Holiday Classic
 
January
Tue. 2 Central Penn   Hollins   5:00 PM
  Randolph-Macon *   Shenandoah   7:00 PM
Wed. 3 Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Hollins *   Emory & Henry   7:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Lynchburg *   Randolph   7:00 PM
  Roanoke *   Guilford   7:30 PM
Fri. 5 Guilford *   Washington and Lee   5:00 PM
Sat. 6 Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   2:00 PM
  Shenandoah *   Hollins   2:00 PM
  Randolph *   Roanoke   3:30 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   4:30 PM
Tue. 9 Washington and Lee *   Bridgewater   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 10 Roanoke *   Lynchburg   5:00 PM
  Guilford *   Emory & Henry   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Shenandoah   7:00 PM
  Randolph *   Hollins   7:00 PM
Sat. 13 Bridgewater *   Emory & Henry   3:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   3:30 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Hollins *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Washington and Lee *   Randolph   4:30 PM
  Shenandoah *   Guilford   4:30 PM
Tue. 16 Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   7:00 PM
  Emory & Henry *   Lynchburg   7:00 PM
Wed. 17 Shenandoah *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Guilford *   Hollins   7:00 PM
Sat. 20 Hollins *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Guilford   2:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   4:30 PM
  Shenandoah *   Emory & Henry   4:30 PM
  Randolph *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
Tue. 23 Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 24 Randolph *   Bridgewater   7:00 PM
  Lynchburg *   Hollins   7:00 PM
  Washington and Lee *   Emory & Henry   7:00 PM
  Guilford *   Roanoke   7:00 PM
Sat. 27 Hollins *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Shenandoah *   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   2:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Back To The Hive Game
  Emory & Henry *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Bridgewater *   Lynchburg   4:30 PM
Sun. 28 Wilson   Hollins   2:00 PM
Tue. 30 Randolph *   Washington and Lee   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Hollins   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Wed. 31 Bridgewater *   Shenandoah   7:00 PM
  Roanoke *   Emory & Henry   7:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
  CODE RED Game
 
February
Sat. 3 Guilford *   Bridgewater   2:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   3:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   4:30 PM
  Hollins *   Randolph   4:30 PM
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   4:30 PM
Tue. 6 Bridgewater *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 7 Washington and Lee *   Hollins   7:00 PM
  Emory & Henry *   Guilford   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   7:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:00 PM
Sat. 10 Washington and Lee *   Lynchburg   2:00 PM
  Pink Game/Senior Night
  Randolph *   Emory & Henry   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   4:00 PM
  Hollins *   Bridgewater   4:30 PM
  Randolph-Macon *   Guilford   4:30 PM
Tue. 13 Lynchburg *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 14 Virginia Wesleyan *   Shenandoah   7:00 PM
  Play4Kay
  Roanoke *   Hollins   7:00 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   7:00 PM
  Guilford *   Randolph   7:00 PM
Sat. 17 Lynchburg *   Emory & Henry   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Roanoke   2:00 PM
  Bridgewater *   Randolph   4:30 PM
  Shenandoah *   Washington and Lee   4:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Guilford   4:30 PM
  Hollins *   Eastern Mennonite   7:00 PM

2018 ODAC Women's Basketball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Mon. 19 #9 Seed   #8 Seed   7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  #12 Seed   #5 Seed   7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
  #10 Seed   #2 Seed   7:00 PM
  Game 3 - ODAC First Round
  #11 Seed   #6 Seed   7:00 PM
  Game 4 - ODAC First Round
Thu. 22 Winner Game 1   #1 Seed   1:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 2   #4 Seed   3:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 3   #2 Seed   6:00 PM
  Game 7 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 4   #3 Seed   8:00 PM
  Game 8 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sat. 24 Winner Game 5   Winner Game 6   1:00 PM
  Game 9 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 7   Winner Game 8   3:00 PM
  Game 10 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sun. 25 Winner Game 9   Winner Game 10   1:00 PM
  Game 11 - ODAC Championship @ Salem Civic Center in Salem, Va.
# Exhibition
* Conference