Top Stories

August 10, 2018 ODAC Announces 2017-18 Sportsmanship Teams The Old Dominion Athletic Conference is pleased to announce the 2017-18 ODAC Sportsmanship Teams in each of the conference's 24 sponsored...
August 1, 2018 Former BC Assistant Jason Capps Selected to Lead Vixens Soccer Program Sweet Briar College has hired Jason Capps, former assistant women’s soccer coach at Bridgewater College, as its head soccer coach....
December 6, 2017 LC's Maxwell, SU's Wessel Named Academic All-Americans by CoSIDA Two ODAC women's soccer standouts took home impressive dual-emphasis honors on Tuesday afternoon as Lynchburg College centerback Emily...
December 1, 2017 LC's Maxwell Named First Team All-American by United Soccer Coaches Lynchburg College centerback Emily Maxwell added to a rather lengthy list of awards on Thursday night as she was tabbed a First Team...

Standings

2018 ODAC Women's Soccer Standings

School Pts Conf Overall
BridgewaterBridgewater 0 0-0 0-0
Eastern MennoniteEastern Mennonite 0 0-0 0-0
Emory & HenryEmory & Henry 0 0-0 0-0
FerrumFerrum 0 0-0 0-0
GuilfordGuilford 0 0-0 0-0
HollinsHollins 0 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0 0-0 0-0
RandolphRandolph 0 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0 0-0 0-0
ShenandoahShenandoah 0 0-0 0-0
Sweet BriarSweet Briar 0 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0 0-0 0-0
Washington and LeeWashington and Lee 0 0-0 0-0

Players of The Week

Scoreboard

Fri Aug 31
3:30 PM
Washington and Lee
vs. Johns Hopkins
@ Carnegie Mellon Tartan Cup
Fri Aug 31
4:00 PM
Guilford
at Greensboro
Fri Aug 31
4:00 PM
Piedmont International
at Hollins
Fri Aug 31
4:00 PM
Gettysburg
at Lynchburg
Shellenberger Classic
Fri Aug 31
4:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Randolph-Macon
Fri Aug 31
5:00 PM
Eastern Mennonite
at Marymount (Va.)
Fri Aug 31
5:00 PM
Saint Benedict
at Virginia Wesleyan
Fri Aug 31
6:00 PM
Shenandoah
at Carnegie Mellon
Tartan Cup Tournament
Fri Aug 31
6:30 PM
Christendom
at Sweet Briar
Fri Aug 31
7:00 PM
Brevard
at Emory & Henry
Fri Aug 31
7:00 PM
Averett
at Ferrum
Fri Aug 31
7:30 PM
Virginia Wesleyan
vs. Wis.-La Crosse
@ Virginia Beach, Va.
Sat Sep 01
12:00 PM
Agnes Scott
at Randolph
Sat Sep 01
1:00 PM
Shenandoah
vs. Johns Hopkins
@ Pittsburgh, Pa. Tartan Cup Tournament
Sat Sep 01
1:30 PM
N.C. Wesleyan
vs. Eastern Mennonite
@ Arlington, Va.
Sat Sep 01
2:00 PM
Gettysburg
vs. Roanoke
@ Lynchburg College
Sat Sep 01
3:30 PM
Washington and Lee
at Carnegie Mellon
Sat Sep 01
4:30 PM
Maryville (Tenn.)
at Lynchburg
Shellenberger Classic
Sat Sep 01
5:15 PM
Bridgewater
at Rowan
Sat Sep 01
6:00 PM
Wis.-La Crosse
at Virginia Wesleyan
Sat Sep 01
8:30 PM
Virginia Wesleyan
vs. Saint Benedict
@ Virginia Beach, Va.
Sun Sep 02
1:00 PM
Milligan
at Emory & Henry
Sun Sep 02
2:00 PM
Maryville (Tenn.)
at Roanoke
Sun Sep 02
4:00 PM
TCNJ
at Bridgewater
Sun Sep 02
4:30 PM
Randolph-Macon
at Averett
Mon Sep 03
4:00 PM
Sweet Briar
at Regent
Tue Sep 04
4:00 PM
Virginia Wesleyan
at Salisbury
Tue Sep 04
4:00 PM
Wilson
at Hollins
Tue Sep 04
5:00 PM
Brevard
at Guilford
Tue Sep 04
5:30 PM
Ferrum
at N.C. Wesleyan
Wed Sep 05
4:00 PM
Averett
at Bridgewater
Wed Sep 05
4:00 PM
Eastern Mennonite
at St. Mary's (Md.)
Wed Sep 05
5:00 PM
Emory & Henry
at Greensboro
Wed Sep 05
5:30 PM
Piedmont International
at Randolph
Wed Sep 05
6:00 PM
Sweet Briar
at William Peace
Thu Sep 06
7:00 PM
Goucher
at Shenandoah
Fri Sep 07
7:00 PM
Johns Hopkins
vs. Virginia Wesleyan
@ Christopher Newport University
Fri Sep 07
7:00 PM
Salem
at Ferrum
Sat Sep 08
TBA
TBA
at Randolph-Macon
Sat Sep 08
12:00 PM
Franklin & Marshall
at Washington and Lee
Sat Sep 08
12:00 PM
Guilford
at Meredith
Sat Sep 08
12:00 PM
Emory & Henry
vs. Agnes Scott
@ Demorest, Ga.
Sat Sep 08
1:00 PM
Randolph
at Marymount (Va.)
Sat Sep 08
1:00 PM
Shenandoah
at Kenyon
Sat Sep 08
1:00 PM
Hollins
at Trinity (D.C.)
Sat Sep 08
2:30 PM
Bridgewater
at Salisbury
Sat Sep 08
3:00 PM
Carnegie Mellon
vs. Lynchburg
@ Salem, Va.
Sat Sep 08
5:30 PM
Adrian
at Roanoke
Sun Sep 09
12:00 PM
Franklin & Marshall
at Bridgewater
Sun Sep 09
1:00 PM
Wilson
at Sweet Briar
Sun Sep 09
1:00 PM
Shenandoah
at Denison
Sun Sep 09
1:00 PM
Hollins
at Gallaudet
Sun Sep 09
2:15 PM
N.C. Wesleyan
vs. Guilford
@ Meredith College (Raleigh, N.C.) Meredith College Classic
Sun Sep 09
2:30 PM
Salisbury
at Washington and Lee
Sun Sep 09
2:30 PM
Emory & Henry
at Piedmont
Sun Sep 09
3:00 PM
Lynchburg
vs. Adrian
@ Roanoke College
Sun Sep 09
5:30 PM
Carnegie Mellon
at Roanoke
Sun Sep 09
6:00 PM
William Peace
at Ferrum
Wed Sep 12
4:00 PM
Southern Virginia
at Bridgewater
Wed Sep 12
4:30 PM
Mary Washington
at Randolph-Macon
Wed Sep 12
6:00 PM
Pfeiffer
at Ferrum
Wed Sep 12
6:00 PM
Meredith
at Roanoke
Wed Sep 12
7:00 PM
Averett
at Emory & Henry
Wed Sep 12
7:30 PM
Virginia Wesleyan
at Chris. Newport
Thu Sep 13
7:00 PM
Mary Baldwin
at Eastern Mennonite
Scrimmage
Fri Sep 14
4:00 PM
Hollins
at St. Elizabeth
Sat Sep 15
2:00 PM
Salisbury
at Shenandoah
Sat Sep 15
2:00 PM
Ferrum
at Meredith
Sat Sep 15
2:30 PM
Virginia Wesleyan
at Widener
Sat Sep 15
2:30 PM
Pfeiffer
at Washington and Lee
Sat Sep 15
3:00 PM
Randolph-Macon
at Roanoke
Sat Sep 15
3:30 PM
Notre Dame (Md.)
at Sweet Briar
Sat Sep 15
3:30 PM
Emory
vs. Lynchburg
@ Sewanee, TN (Sewanee University)
Sat Sep 15
6:00 PM
Guilford
at Methodist
Sun Sep 16
12:00 PM
Lynchburg
at Sewanee
Sun Sep 16
12:00 PM
Hollins
at York (N.Y.)
Sun Sep 16
2:30 PM
Virginia Wesleyan
at Stevens
Sun Sep 16
3:30 PM
Salem
at Emory & Henry
Sun Sep 16
4:00 PM
N.C. Wesleyan
at Bridgewater
Tue Sep 18
6:00 PM
Emory & Henry
at Meredith
Tue Sep 18
7:00 PM
Catholic
at Eastern Mennonite
Wed Sep 19
4:30 PM
Sweet Briar
at Trinity (D.C.)
Wed Sep 19
5:00 PM
Methodist
at Randolph-Macon
Wed Sep 19
5:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Lynchburg
Wed Sep 19
6:00 PM
Piedmont International
at Guilford
Wed Sep 19
7:00 PM
Randolph
at Averett
Wed Sep 19
7:00 PM
Shenandoah
at Stevenson
Wed Sep 19
7:00 PM
Bridgewater
at Frostburg St.
Thu Sep 20
5:00 PM
Chris. Newport
at Roanoke
Sat Sep 22
12:00 PM
Washington and Lee
at Randolph-Macon
Sat Sep 22
1:00 PM
Emory & Henry
at Bridgewater
Sat Sep 22
1:00 PM
Hollins
at Sweet Briar
Sat Sep 22
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Guilford
Sat Sep 22
3:00 PM
Lynchburg
at Randolph
Sat Sep 22
5:00 PM
Shenandoah
at Ferrum
Sun Sep 23
12:00 PM
LaGrange
at Sweet Briar
Sun Sep 23
2:00 PM
Roanoke
at Virginia Wesleyan
Sun Sep 23
3:00 PM
Washington and Lee
at St. Mary's (Md.)
Tue Sep 25
3:00 PM
William Peace
at Hollins
Tue Sep 25
4:00 PM
Guilford
at Salem
Wed Sep 26
4:00 PM
Roanoke
at Washington and Lee
Wed Sep 26
4:00 PM
Shenandoah
at Mary Washington
Wed Sep 26
4:30 PM
Bridgewater
at Eastern Mennonite
Wed Sep 26
5:00 PM
Ferrum
at Emory & Henry
Wed Sep 26
6:00 PM
Chris. Newport
at Lynchburg
Wed Sep 26
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Randolph
Sat Sep 29
12:00 PM
Bridgewater
at Washington and Lee
Sat Sep 29
1:00 PM
Virginia Wesleyan
at Emory & Henry
Sat Sep 29
1:00 PM
Sweet Briar
at Ferrum
Sat Sep 29
2:00 PM
Guilford
at Hollins
Sat Sep 29
4:00 PM
Lynchburg
at Roanoke
Sat Sep 29
5:00 PM
Randolph
at Shenandoah
Sat Sep 29
6:00 PM
Randolph-Macon
at Eastern Mennonite
Tue Oct 02
6:00 PM
Emory & Henry
at Bob Jones
Wed Oct 03
3:30 PM
Shenandoah
at Hollins
Wed Oct 03
5:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Virginia Wesleyan
Wed Oct 03
5:00 PM
Eastern Mennonite
at Sweet Briar
Wed Oct 03
6:00 PM
Washington and Lee
at Guilford
Wed Oct 03
7:00 PM
Randolph
at Johnson & Wales (NC)
Wed Oct 03
7:00 PM
Randolph-Macon
at Lynchburg
Wed Oct 03
7:00 PM
Ferrum
at Southern Virginia
Wed Oct 03
8:00 PM
Bridgewater
at Roanoke
Fri Oct 05
7:00 PM
Washington and Lee
at Shenandoah
Sat Oct 06
12:00 PM
Sweet Briar
at Randolph-Macon
Sat Oct 06
1:00 PM
Emory & Henry
at Lynchburg
Sat Oct 06
1:00 PM
Ferrum
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 06
2:00 PM
Randolph
at Roanoke
Sat Oct 06
4:00 PM
Guilford
at Bridgewater
Sat Oct 06
7:00 PM
Hollins
at Eastern Mennonite
Sun Oct 07
2:00 PM
Salem
at Randolph-Macon
Tue Oct 09
7:00 PM
Guilford
at Roanoke
Wed Oct 10
4:00 PM
Sweet Briar
at Virginia Wesleyan
Wed Oct 10
4:00 PM
Shenandoah
at Randolph-Macon
Wed Oct 10
4:00 PM
Lynchburg
at Bridgewater
Wed Oct 10
7:00 PM
Hollins
at Emory & Henry
Wed Oct 10
7:00 PM
Randolph
at Ferrum
Sat Oct 13
11:00 AM
Randolph-Macon
at Emory & Henry
Sat Oct 13
1:00 PM
Bridgewater
at Randolph
Sat Oct 13
2:00 PM
Ferrum
at Hollins
Sat Oct 13
2:30 PM
Lynchburg
at Sweet Briar
Sat Oct 13
2:30 PM
Virginia Wesleyan
at Washington and Lee
Sat Oct 13
4:00 PM
Roanoke
at Eastern Mennonite
Sun Oct 14
11:00 AM
Shenandoah
at Guilford
Sun Oct 14
2:00 PM
Salem
at Lynchburg
Tue Oct 16
4:00 PM
Hollins
at Bridgewater
Tue Oct 16
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Shenandoah
Wed Oct 17
4:00 PM
Emory & Henry
at Guilford
Wed Oct 17
4:00 PM
Virginia Wesleyan
at Randolph-Macon
Wed Oct 17
5:00 PM
Sweet Briar
at Randolph
Wed Oct 17
5:00 PM
Washington and Lee
at Lynchburg
Wed Oct 17
7:00 PM
Roanoke
at Ferrum
Sat Oct 20
11:00 AM
Bridgewater
at Randolph-Macon
Sat Oct 20
12:00 PM
Eastern Mennonite
at Ferrum
Sat Oct 20
2:00 PM
Washington and Lee
at Hollins
Sat Oct 20
3:00 PM
Sweet Briar
at Roanoke
Sat Oct 20
4:30 PM
Guilford
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 20
5:00 PM
Shenandoah
at Lynchburg
Sun Oct 21
1:00 PM
Randolph
at Emory & Henry
Tue Oct 23
7:00 PM
Lynchburg
at Virginia Wesleyan
Tue Oct 23
7:00 PM
Emory & Henry
at Roanoke
Wed Oct 24
4:00 PM
Ferrum
at Washington and Lee
Wed Oct 24
4:00 PM
Guilford
at Sweet Briar
Wed Oct 24
4:00 PM
Randolph-Macon
at Hollins
Wed Oct 24
4:30 PM
Randolph
at Eastern Mennonite
Wed Oct 24
7:00 PM
Bridgewater
at Shenandoah
Sat Oct 27
1:00 PM
Hollins
at Randolph
Sat Oct 27
1:00 PM
Eastern Mennonite
at Washington and Lee
Sat Oct 27
2:00 PM
Emory & Henry
at Sweet Briar
Sat Oct 27
2:00 PM
Roanoke
at Shenandoah
Sat Oct 27
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Bridgewater
Sat Oct 27
6:00 PM
Randolph-Macon
at Guilford
Sat Oct 27
7:00 PM
Ferrum
at Lynchburg
Mon Oct 29
#9 Seed
at #8 Seed
Game 1 - ODAC First Round
Wed Oct 31
Winner Game 1
at #1 Seed
Game 2 - ODAC Quarterfinals
Wed Oct 31
#5 Seed
at #4 Seed
Game 3 - ODAC Quarterfinals
Wed Oct 31
#7 Seed
at #2 Seed
Game 4 - ODAC Quarterfinals
Wed Oct 31
#6 Seed
at #3 Seed
Game 5 - ODAC Quarterfinals
Sat Nov 03
Winner Game 2
vs. Winner Game 3
@ Highest Remaining Seed Game 6 - ODAC Semifinals
Sat Nov 03
Winner Game 4
vs. Winner Game 5
@ Highest Remaining Seed Game 7 - ODAC Semifinals
Sun Nov 04
Winner Game 6
vs. Winner Game 7
@ Semifinals Host Game 8 - ODAC Championship
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule

Stat Leaders

Field Players

Goalkeepers

Goals-against average

Complete Leaders

Goalkeepers

Goals against

Complete Leaders

Goals-against average

Complete Leaders

Save pct

Complete Leaders
Load More