2016-17 ODAC Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 9 Hollins   Methodist University Invitational   TBA
  @ Fayetteville, NC
  Guilford   Methodist Fall Tournament   TBA
  Virginia Wesleyan   Methodist University Invite   TBA
Sat. 10 Hollins   Methodist University Invitational   TBA
  @ Fayetteville, NC
  Guilford   Methodist Fall Tournament   TBA
  Bridgewater   WildCat Invitational   TBA
  @ Randolph College, Lynchburg Va.
  Virginia Wesleyan   Methodist University Invite   TBA
  Lynchburg   WildCat Invitational   TBA
  @ Randolph College
  Sweet Briar   Randolph College Fall Invitational   9:00 AM
  Randolph Fall Invite   Randolph   9:00 AM
Sun. 11 Hollins   Methodist University Invitational   TBA
  @ Fayetteville, NC
  Guilford   Methodist Fall Tournament   TBA
  Virginia Wesleyan   Methodist University Invite   TBA
  Emory & Henry 0 Virginia-Wise 9 Final
Sat. 17 Washington and Lee   Mary Washington Fall Kickoff   TBA
  Sweet Briar 7 Salem 2 Final
Sun. 18 Washington and Lee   Mary Washington Fall Kickoff   TBA
  TBA   Randolph-Macon   TBA
  Lynchburg   Randolph-Macon Invitational   TBA
  @ Randolph-Macon
Fri. 23 Virginia Wesleyan   ITA Regionals   TBA
  @ University of Mary Washington - Fredericksburg, Va.
Sat. 24 Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  @ Mary Washington
  Hollins   ITA Regionals   TBA
  @ Fredericksburg, VA
  Bridgewater   ITA Regional   TBA
  @ Fredericksburg, Va.
  Virginia Wesleyan   ITA Regionals   TBA
  @ University of Mary Washington - Fredericksburg, Va.
  Shenandoah 1 ITA Regionals 0 Final
  Lynchburg   ITA Regional Championships   TBA
  @ Mary Washington
  Randolph   ITA Regional   8:00 AM
  @ Mary Washington
Sun. 25 Virginia Wesleyan   ITA Regionals   TBA
  @ University of Mary Washington - Fredericksburg, Va.
  Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  @ Mary Washington
  Hollins   ITA Regionals   TBA
  @ Fredericksburg, VA
  Bridgewater   ITA Regional   TBA
  @ Fredericksburg, Va.
  Shenandoah 1 ITA Regionals 0 Final
  Lynchburg   ITA Regional Championships   TBA
  @ Mary Washington
  Randolph   ITA Regional   9:00 AM
  @ Mary Washington
Mon. 26 Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  @ Mary Washington
 
October
Sat. 1 Randolph-Macon   Chowan   TBA
  Emory & Henry 9 Johnson (TN) 0 Final
Fri. 7 Pfeiffer   Guilford   Postponed
  postponed until a date in the spring due to bad weather forecast
  Southern Virginia   Randolph   Postponed
Sat. 8 TBA   Randolph-Macon   Cancelled
Sun. 9 Emory & Henry 4 Averett 5 Final
Thu. 13 Washington and Lee   ITA Oracle Cup   TBA
  @ Surprise Tennis & Racquet Club (Surprise, Ariz.)
Fri. 14 Washington and Lee   ITA Oracle Cup   TBA
  @ Surprise Tennis & Racquet Club (Surprise, Ariz.)
Sat. 15 Washington and Lee   ITA Oracle Cup   TBA
  @ Surprise Tennis & Racquet Club (Surprise, Ariz.)
 
February
Sat. 11 Lynchburg 2 Methodist 7 Final
  Mary Baldwin 0 Shenandoah 9 Final
  Indoors at WCC
Sat. 18 Bridgewater 0 Washington and Lee 9 Final
  William Peace 0 Sweet Briar 9 Final
  Played at Amherst Middle School
  Randolph 9 Ferrum 0 Final
  Roanoke 0 Washington and Lee 9 Final
Sun. 19 Ferrum 0 Emory & Henry 9 Final
  Greensboro 0 Guilford 9 Final
Tue. 21 Washington and Lee 9 Randolph 0 Final
  Sweet Briar 0 Washington and Lee 5 Final
Fri. 24 Averett 3 Sweet Briar 6 Final
  Played at Amherst Middle School
Sat. 25 Chris. Newport 1 Washington and Lee 8 Final
  Shepherd   Randolph   Postponed
  Guilford 1 Methodist 8 Final
  Shippensburg 7 Shenandoah 2 Final
  Indoors at WCC
Sun. 26 Bridgewater   Salisbury   9:00 AM
  St. Mary's (Md.)   Randolph-Macon   10:00 AM
  Catholic   Randolph   11:00 AM
  Guilford   Averett   1:00 PM
  Emory & Henry   Milligan   1:00 PM
 
March
Thu. 2 Sweet Briar   Randolph-Macon   3:30 PM
Fri. 3 Guilford   Hollins   3:00 PM
  Lynchburg   Southern Virginia   4:00 PM
Sat. 4 Bridgewater   Guilford   12:00 PM
  Emory & Henry   Washington and Lee   2:00 PM
  Lynchburg   Randolph-Macon   3:30 PM
Sun. 5 Randolph   St. John Fisher   TBA
  @ Hilton Head Island, SC
  Bridgewater   Baldwin Wallace   10:30 AM
  @ Palmetto Dunes Tennis Center; Hilton Head, South Carolina
  Washington and Lee   Guilford   2:00 PM
  Virginia Wesleyan   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph-Macon   N.C. Wesleyan   3:00 PM
Mon. 6 Ohio Northern   Sweet Briar   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Randolph   Neb. Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head Island, SC
  Bridgewater   Drew   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
Tue. 7 Randolph   Mount Union   12:30 PM
  @ Hilton Head Island, SC
  Mary Baldwin   Lynchburg   4:00 PM
Wed. 8 Bridgewater   Sweet Briar   TBA
  @ Spring Break - Hilton Head Island, SC
  Catholic   Roanoke   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Roanoke   Baldwin Wallace   8:30 AM
  @ Evian Tennis Center; Hilton Head, South Carolina
  Lynchburg   Hollins   3:00 PM
  Penn St.-Abington   Virginia Wesleyan   3:00 PM
Thu. 9 Drew   Sweet Briar   TBA
  @ Spring Break - Hilton Head Island, SC
  N.C. Wesleyan   Roanoke   TBA
  @ (neutral)
Fri. 10 Missouri Valley   Bridgewater   TBA
  Neb. Wesleyan   Roanoke   TBA
  @ (neutral)
Sat. 11 Catholic   Roanoke   TBA
  @ (neutral)
  Washington and Lee   Elon   1:00 PM
  Randolph-Macon   Guilford   2:00 PM
Sun. 12 Hollins   Randolph-Macon   1:00 PM
  Shenandoah   Virginia Wesleyan   2:00 PM
Mon. 13 Lynchburg   Springfest   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Lynchburg   Wooster   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Shenandoah   Randolph-Macon   1:00 PM
Tue. 14 Lynchburg   Springfest   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Washington and Lee   Hollins   4:00 PM
Wed. 15 Lynchburg   Springfest   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Whitman   Washington and Lee   4:00 PM
  Sweet Briar   Ferrum   4:00 PM
Thu. 16 Lynchburg   Springfest   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Trinity (Tex.)   Washington and Lee   4:00 PM
Fri. 17 Shenandoah   Ferrum   1:00 PM
  Randolph   Hollins   3:00 PM
  Emory & Henry   LaGrange   5:00 PM
  @ Covenant College
Sat. 18 Central Alabama CC   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Bridgewater   Randolph   1:00 PM
  Shenandoah   Guilford   1:00 PM
  Emory & Henry   Covenant   2:30 PM
  Williams   Washington and Lee   4:30 PM
  @ Mary Washington University
Sun. 19 St. Olaf   Hollins   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Washington and Lee   Skidmore   11:00 AM
  @ Mary Washington
  Guilford   Roanoke   1:00 PM
  Emory & Henry   Greensboro   1:30 PM
  Centre   Randolph-Macon   3:30 PM
Mon. 20 North Central (Ill.)   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Randolph-Macon   Averett   3:00 PM
Wed. 22 Hollins   Frostburg St.   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  St. Olaf   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
Thu. 23 Frostburg St.   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Hollins   Wis.-Oshkosh   8:30 AM
  @ Hilton Head, S.C.
  Southern Virginia   Bridgewater   3:30 PM
Fri. 24 Roanoke   Randolph   3:00 PM
  Salem   Guilford   3:30 PM
Sat. 25 Carnegie Mellon   Washington and Lee   1:00 PM
  Lynchburg   Shenandoah   1:00 PM
  Roanoke   Emory & Henry   1:00 PM
  Meredith   Randolph-Macon   3:30 PM
Sun. 26 Randolph   Emory & Henry   1:00 PM
  Randolph-Macon   William Peace   1:00 PM
Mon. 27 Randolph-Macon   Piedmont   3:00 PM
  Pacific (Ore.)   Virginia Wesleyan   3:00 PM
Tue. 28 Sweet Briar   Roanoke   4:00 PM
Wed. 29 Mary Baldwin   Hollins   4:00 PM
  Shenandoah   Washington and Lee   4:00 PM
Thu. 30 Lynchburg   Bridgewater   3:00 PM
  Sweet Briar   Southern Virginia   4:30 PM
Fri. 31 Stevenson   Shenandoah   3:00 PM
  Hollins   Emory & Henry   3:00 PM
  Averett   Virginia Wesleyan   3:00 PM
 
April
Sat. 1 Randolph-Macon   Roanoke   10:00 AM
  Virginia Wesleyan   Randolph   1:00 PM
  Guilford   Emory & Henry   1:00 PM
Sun. 2 Virginia Wesleyan   Lynchburg   10:00 AM
  Washington and Lee   Mary Washington   2:00 PM
  Shenandoah   Bridgewater   2:00 PM
  Lynchburg   Ferrum   6:00 PM
Mon. 3 Bridgewater   Hollins   3:30 PM
Tue. 4 Lynchburg   Washington and Lee   4:00 PM
  Randolph-Macon   Washington and Lee   4:00 PM
Thu. 6 Hollins   Southern Virginia   4:00 PM
Fri. 7 Randolph   Sweet Briar   3:00 PM
  Played at Amherst Middle School
Sat. 8 Shenandoah   Emory & Henry   1:00 PM
  Randolph   Randolph-Macon   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Hollins   2:00 PM
Sun. 9 Shenandoah   Roanoke   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Sweet Briar   2:00 PM
  Played at Amherst Middle School
  Emory & Henry   Bridgewater   2:00 PM
  Guilford   Lynchburg   2:00 PM
Wed. 12 Randolph   Lynchburg   3:00 PM
  Bridgewater   Roanoke   3:00 PM
  Sweet Briar   Hollins   4:00 PM
  Randolph-Macon   Virginia Wesleyan   4:00 PM
Thu. 13 Southern Virginia   Shenandoah   3:00 PM
  Trinity (D.C.)   Hollins   3:30 PM
Fri. 14 Guilford   Sweet Briar   3:30 PM
  Played at Amherst Middle School
  Emory & Henry   Virginia Wesleyan   3:30 PM
Sat. 15 Lynchburg   Roanoke   11:00 AM
  Hollins   Shenandoah   1:00 PM
  Guilford   Randolph   1:00 PM
  Emory & Henry   Randolph-Macon   2:00 PM
Tue. 18 Washington and Lee   Emory   4:30 PM
  Lynchburg   Sweet Briar   4:30 PM
Wed. 19 Washington and Lee   Georgia Gwinnett   1:00 PM
Fri. 21 Hollins   Roanoke   2:00 PM
  Sweet Briar   Emory & Henry   4:00 PM
Sat. 22 Roanoke   Virginia Wesleyan   11:00 AM
  Johns Hopkins   Washington and Lee   12:00 PM
  Randolph   Shenandoah   1:00 PM
  Lynchburg   Emory & Henry   1:00 PM
  Randolph-Macon   York (Pa.)   1:00 PM
  @ Harford, Md.
  Randolph-Macon   Harford Community College   4:00 PM
Sun. 23 Virginia Wesleyan   Guilford   2:00 PM
Tue. 25 Randolph-Macon   Bridgewater   2:00 PM
Wed. 26 Sweet Briar   Shenandoah   4:00 PM
Sat. 29 Virginia Wesleyan   Bridgewater   2:00 PM