2017 ODAC Volleyball Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 1 Lasell 0 Bridgewater 3 Final
  @ San Juan, P.R.
  Emory & Henry 1 Marietta 3 Final
  Simpson 2 Bridgewater 3 Final
  @ San Juan, P.R.
  Guilford 3 Roanoke 1 Final
  Averett Cougar Classic @ Danville, Va.
  Southern Virginia 3 Randolph 0 Final
  23rd Annual Cougar Classic @ Danville, Va.
  St. Catherine 0 Virginia Wesleyan 3 Final
  Virginia Wesleyan Invitational
  Emory & Henry 1 Oberlin 3 Final
  @ Marietta, Ohio
  Lynchburg 1 Methodist 3 Final
  Eastern Mennonite Invitational
  Catholic 3 Eastern Mennonite 0 Final
  Eastern Mennonite Invitational
  Guilford 3 William Peace 1 Final
  Averett Cougar Classic @ Danville, VA
  Randolph 0 Averett 3 Final
  23rd Annual Cougar Classic
  St. Catherine 0 Randolph-Macon 3 Final
  Virginia Wesleyan Tournament @ Virginia Beach, Va.
  Maryville (Tenn.) 0 Washington and Lee 3 Final
  @ Birmingham, Ala.
  Mary Baldwin 0 Lynchburg 3 Final
  Eastern Mennonite Invitational @ Harrisonburg, Va.
  Shenandoah 2 Salve Regina 3 Final
  University of Scranton Tournament @ Scranton, Pa.
  Benedictine (Ill.) 0 Virginia Wesleyan 3 Final
  Roanoke 3 William Peace 2 Final
  @ Danville, VA
  Washington and Lee 0 Birmingham-Southern 3 Final
  McAttack Bash
  Salem 3 Eastern Mennonite 0 Final
  Shenandoah 3 St. Elizabeth 0 Final
  University of Scranton Tournament @ Scranton, Pa.
Sat. 2 Emory & Henry 0 Mt. St. Joseph 3 Final
  Marietta Invitational @ Marietta, Ohio
  Wesleyan (Ga.) 0 Hollins 3 Final
  Tri-match Hollins/Wesleyan/Wilson
  Cabrini 2 Randolph-Macon 3 Final
  Virginia Wesleyan Tournament @ Virginia Beach, Va.
  Lynchburg 3 Salem 1 Final
  Eastern Mennonite Invitational @ Harrisonburg, Va.
  Methodist 2 Eastern Mennonite 3 Final
  Emory & Henry 0 Thiel 3 Final
  @ Marietta, Ohio
  Roanoke 0 Averett 3 Final
  Washington and Lee 3 Sewanee 0 Final
  McAttack Bash @ Birmingham, Ala.
  Shenandoah 0 Scranton 3 Final
  Guilford 3 Southern Virginia 0 Final
  Averett Cougar Classic @ Danville, Va.
  Randolph 1 Roanoke 3 Final
  23rd Annual Cougar Classic @ Danville, Va.
  Mary Baldwin 0 Eastern Mennonite 3 Final
  Marymount (Va.) 3 Virginia Wesleyan 2 Final
  Washington and Lee 3 Covenant 1 Final
  @ Birmingham, Ala.
  Wilson 0 Hollins 3 Final
  Tri-match Hollins/Wesleyan/Wilson
  Benedictine (Ill.) 1 Randolph-Macon 3 Final
  Virginia Wesleyan Tournament @ Virginia Beach, Va.
  Randolph 1 William Peace 3 Final
  23rd Annual Cougar Classic @ Danville, VA
  Guilford 0 Averett 3 Final
  Averett Cougar Classic
  Widener 0 Bridgewater 3 Final
  @ San Juan, P.R.
  Shenandoah 1 Wells 3 Final
  @ Scranton, Pa.
  Lynchburg 2 Catholic 3 Final
  Eastern Mennonite Invitational @ Harrisonburg, Va.
  Goucher 1 Virginia Wesleyan 3 Final
  Wilkes 0 Bridgewater 3 Final
  @ San Juan, P.R.
Tue. 5 Shenandoah 3 Penn St.-Altoona 1 Final
  Ferrum 0 Emory & Henry 3 Final
  Eastern Mennonite 0 Southern Virginia 3 Final
  Randolph 3 Mary Baldwin 0 Final
  Virginia Wesleyan 1 Averett 3 Final
Wed. 6 Randolph-Macon 3 Mary Washington 1 Final
  Hollins 3 Mary Baldwin 0 Final
  Guilford 2 Methodist 3 Final
Thu. 7 Mt. Aloysius 0 Shenandoah 3 Final
Fri. 8 Bridgewater 3 Ferrum 1 Final
  @ Salem, Va.
  Sewanee 3 Hollins 0 Final
  2017 Roanoke College Maroon Classic @ Salem, Va.
  Randolph 1 Methodist 3 Final
  Maroon Classic @ Salem, Va.
  Berry 3 Randolph-Macon 1 Final
  Mary Washington Invitational @ Fredericksburg, Va.
  Bridgewater 3 Methodist 0 Final
  @ Salem, Va.
  Susquehanna 3 Randolph-Macon 0 Final
  Mary Washington Invitational @ Fredericksburg, Va.
  Neumann 1 Virginia Wesleyan 3 Final
  Buttermaker Tournament @ Allentown, Pa.
  Eastern 1 Washington and Lee 3 Final
  W&L Tournament
  Eastern Mennonite 0 Case Western Reserve 3 Final
  Marcia French Tournament
  Mary Baldwin 0 Roanoke 3 Final
  Maroon Classic
  Salem 3 Hollins 0 Final
  2017 Roanoke College Maroon Classic @ Salem, Va.
  Cabrini 1 Virginia Wesleyan 3 Final
  @ Allentown, PA
  Eastern Mennonite 1 Hiram 3 Final
  @ Cleveland, Ohio
  Maryville (Tenn.) 1 Washington and Lee 3 Final
  W&L Tournament
  Mary Baldwin 0 Randolph 3 Final
  Maroon Classic @ Salem, Va.
  Piedmont 3 Roanoke 0 Final
  Maroon Classic
Sat. 9 Salem 2 Bridgewater 3 Final
  Southern Virginia 0 Washington and Lee 3 Final
  W&L Tournament
  Shenandoah 2 Washington College 3 Final
  Eastern Mennonite 0 Mount Union 3 Final
  @ Berea, Ohio
  Ferrum 0 Roanoke 3 Final
  Maroon Classic
  Piedmont 0 Bridgewater 3 Final
  @ Salem, Va.
  John Wesley 0 Guilford 3 Final
  Note Time Change
  Stevenson 3 Virginia Wesleyan 1 Final
  Buttermaker Tournament @ Allentown, Pa.
  Johns Hopkins 3 Randolph-Macon 0 Final
  Mary Washington Invitational @ Fredericksburg, Va.
  Hollins 0 Methodist 3 Final
  2017 Roanoke College Maroon Classic
  Eastern Mennonite 0 Baldwin Wallace 3 Final
  Shenandoah 3 Notre Dame (Md.) 1 Final
  @ Chestertown, Md.
  Sewanee 3 Randolph 0 Final
  Maroon Classic @ Salem, VA
  Lynchburg 3 Huntingdon 2 Final
  Greensboro College Invitational @ Greensboro, NC
  Elizabeth City St. 0 Emory & Henry 3 Final
  @ Greensboro, NC
  Virginia Wesleyan 1 Muhlenberg 3 Final
  Buttermaker Tournament
  Averett 2 Randolph-Macon 3 Final
  Mary Washington Invitational @ Fredericksburg, Va.
  Pfeiffer 0 Guilford 3 Final
  Salem 3 Roanoke 2 Final
  Meredith 0 Washington and Lee 3 Final
  W&L Tournament
  Mary Baldwin 0 Hollins 3 Final
  2017 Roanoke College Maroon Classic @ Salem, VA
  Randolph 3 Ferrum 1 Final
  Maroon Classic
Sun. 10 Lynchburg 3 Greensboro 0 Final
  Greensboro Tournament
  Emory & Henry 2 Huntingdon 3 Final
  @ Greensboro, N.C.
  Elizabeth City St. 0 Lynchburg 3 Final
  Greensboro Tournament @ Greensboro, NC
  Emory & Henry 0 Greensboro 3 Final
Tue. 12 Virginia Wesleyan * 3 Bridgewater 1 Final
  N.C. Wesleyan 1 Randolph-Macon 3 Final
  Eastern Mennonite * 0 Washington and Lee 3 Final
Wed. 13 Guilford * 3 Lynchburg 1 Final
  Roanoke * 3 Emory & Henry 1 Final
  Shenandoah * 0 Randolph-Macon 3 Final
  Randolph * 3 Hollins 0 Final
Fri. 15 Bridgewater * 3 Roanoke 1 Final
  Randolph-Macon * 3 Lynchburg 0 Final
  CODE RED Game
  Eastern Mennonite * 3 Hollins 0 Final
  Washington and Lee * 3 Guilford 0 Final
  Virginia Wesleyan * 3 Randolph 1 Final
Sat. 16 Bridgewater * 3 Hollins 0 Final
  Washington and Lee * 3 Emory & Henry 0 Final
  Shenandoah * 1 Guilford 3 Final
  Eastern Mennonite * 2 Roanoke 3 Final
  Brevard 0 Washington and Lee 3 Final
  @ Emory, Va.
  John Wesley 0 Bridgewater 3 Final
  @ Roanoke, VA
  Randolph-Macon * 3 Randolph 0 Final
  Methodist 3 Roanoke 2 Final
  John Wesley 3 Hollins 1 Final
  Tri-match Hollins/Bridgewater/John Wesley
  Brevard 3 Emory & Henry 1 Final
Sun. 17 Shenandoah * 2 Emory & Henry 3 Final
Mon. 18 Hollins 3 Trinity (D.C.) 0 Final
Tue. 19 Marymount (Va.) 0 Randolph-Macon 3 Final
Wed. 20 Chris. Newport 3 Bridgewater 0 Final
  Washington and Lee * 3 Randolph 0 Final
  Emory & Henry * 3 Hollins 1 Final
  Lynchburg * 3 Shenandoah 1 Final
  William Peace 3 Guilford 1 Final
  Roanoke 0 Southern Virginia 3 Final
Thu. 21 Randolph-Macon * 3 Eastern Mennonite 0 Final
Fri. 22 Virginia Wesleyan * 2 Lynchburg 3 Final
  Bridgewater 1 Averett 3 Final
  Emory & Henry 0 Southern Virginia 3 Final
Sat. 23 Bridgewater * 3 Guilford 2 Final
  Virginia Wesleyan * 3 Roanoke 2 Final
  Family Weekend
  Shenandoah 1 Marymount (Va.) 3 Final
  Goucher 1 Shenandoah 3 Final
  @ Arlington, Va.
  Washington and Lee 0 Mary Washington 3 Final
Mon. 25 Southern Virginia   Roanoke   7:00 PM
Tue. 26 Randolph-Macon   St. Mary's (Md.)   7:00 PM
  Virginia Wesleyan   Chris. Newport   7:00 PM
Wed. 27 Hollins *   Lynchburg   6:30 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Emory & Henry   7:00 PM
  Randolph *   Guilford   7:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   7:00 PM
  Gettysburg   Shenandoah   7:00 PM
Fri. 29 Milligan   Emory & Henry   6:30 PM
  Lynchburg *   Roanoke   6:30 PM
  Hollins   Penn St.-Altoona   7:00 PM
  N.C. Wesleyan   Eastern Mennonite   7:00 PM
Sat. 30 Shenandoah *   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Hollins   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   1:00 PM
  Guilford *   Eastern Mennonite   4:00 PM
 
October
Tue. 3 Bridgewater *   Emory & Henry   6:30 PM
  Randolph-Macon *   Hollins   7:00 PM
  Southern Virginia   Shenandoah   7:00 PM
Wed. 4 Guilford *   Roanoke   6:30 PM
  Lynchburg *   Washington and Lee   6:30 PM
  Mary Baldwin   Bridgewater   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Thu. 5 Ferrum   Randolph   7:00 PM
  William Peace   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Fri. 6 Randolph-Macon   Juniata   6:00 PM
  Huntingdon, PA
  Emory & Henry *   Lynchburg   6:30 PM
  Washington and Lee   Johns Hopkins   7:00 PM
  Johnson & Wales (NC)   Guilford   7:00 PM
Sat. 7 Hollins *   Virginia Wesleyan   11:00 AM
  Shenandoah   Rowan   11:00 AM
  Profs Tri-Match
  Emory & Henry *   Randolph   11:00 AM
  Washington and Lee   Stevenson   12:00 PM
  Shenandoah   Arcadia   1:00 PM
  @ Glassboro, N.J.
  Wilson   Eastern Mennonite   1:00 PM
  @ Lancaster, Pa.
  Emory & Henry   Regent   2:00 PM
  @ Lynchburg, Va.
  Washington and Lee   Juniata   2:00 PM
  Stevenson Tri-Match in Owings Mills, MD @ Stevenson
  Eastern Mennonite   Lancaster Bible   3:00 PM
  Regent   Randolph   3:00 PM
Sun. 8 Eastern Mennonite   St. Mary's (Md.)   12:00 PM
Mon. 9 Trinity (D.C.)   Hollins   6:00 PM
Tue. 10 Southern Virginia   Hollins   6:30 PM
  N.C. Wesleyan   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Roanoke *   Randolph   7:00 PM
Wed. 11 Shenandoah *   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   7:00 PM
Thu. 12 Hollins   Salem   6:00 PM
  Averett   Roanoke   7:00 PM
  Greensboro   Guilford   7:00 PM
  Ferrum   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   7:30 PM
Fri. 13 Lynchburg   Lycoming   5:00 PM
  Alfred Tournament - Games played at Alfred State @ Alfred, N.Y.
  Randolph *   Shenandoah   6:00 PM
  Lynchburg   Alfred St.   7:00 PM
  Alfred Tournament - Games played at Alfred State
Sat. 14 Lynchburg   Alfred   10:00 AM
  Alfred Tournament - Games played at Alfred State @ Alfred, N.Y.
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   11:00 AM
  Emory & Henry   Johnson University Tennessee   1:00 PM
  Penn St.-Harrisburg   Bridgewater   1:00 PM
  @ Buena Vista, Va.
  Washington and Lee   Mary Washington   1:00 PM
  @ Virginia Wesleyan
  Lynchburg   Houghton   2:00 PM
  @ Alfred, N.Y.
  Emory & Henry   Toccoa Falls   3:00 PM
  @ Knoxville, Tenn.
  Mary Washington   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Bridgewater   Southern Virginia   3:00 PM
  Randolph   Arcadia   3:00 PM
  DeSales Trimatch @ Center Valley, PA
  Randolph   DeSales   5:00 PM
Tue. 17 West Va. Tech   Emory & Henry   6:30 PM
  Virginia Wesleyan   Southern Virginia   6:30 PM
  Averett   Washington and Lee   7:00 PM
  Shenandoah   Catholic   7:00 PM
  Hollins   Ferrum   7:00 PM
Wed. 18 Bridgewater *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Guilford   Salem   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Shenandoah   7:00 PM
  Dig Pink
Fri. 20 Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   6:00 PM
  Roanoke *   Washington and Lee   6:30 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Hollins *   Shenandoah   7:00 PM
  Senior Night
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Sat. 21 Hollins *   Washington and Lee   11:00 AM
  Tri-match Hollins/W&L/John Wesley
  Roanoke *   Shenandoah   11:00 AM
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   12:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Hollins   John Wesley   1:00 PM
  Tri-match Hollins/W&L/John Wesley @ Lexington, VA
  Lynchburg *   Bridgewater   1:00 PM
  Randolph *   Eastern Mennonite   1:00 PM
  Dickinson   Randolph   3:00 PM
  @ Eastern Mennonite University
  John Wesley   Washington and Lee   3:30 PM
  Dickinson   Eastern Mennonite   5:00 PM
Tue. 24 Roanoke *   Hollins   6:30 PM
  Randolph   Southern Virginia   7:00 PM
  Washington and Lee *   Shenandoah   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 25 Mary Washington   Lynchburg   7:00 PM
  St. Mary's (Md.)   Bridgewater   7:00 PM
  Guilford *   Emory & Henry   7:00 PM
Thu. 26 Mary Baldwin   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Virginia Wesleyan   St. Mary's (Md.)   7:00 PM
  Roanoke   Methodist   7:00 PM
Fri. 27 Randolph-Macon   Berry   12:00 PM
  Emory National Invitational @ Atlanta, Ga.
  Washington and Lee   Birmingham-Southern   12:00 PM
  Emory Classic @ Atlanta, Ga.
  Washington and Lee   Emory   4:30 PM
  Salisbury   Virginia Wesleyan   6:00 PM
  Hollins *   Guilford   7:00 PM
  Regent   Emory & Henry   7:00 PM
  Randolph-Macon   Emory   7:00 PM
  Emory National Invitational
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph *   Lynchburg   7:00 PM
Sat. 28 Webster   Washington and Lee   10:00 AM
  Emory Invitational @ Atlanta, GA
  Shenandoah   St. Elizabeth   12:00 PM
  @ Reading, Pa.
  Birmingham-Southern   Randolph-Macon   12:30 PM
  Emory National Invitational @ Atlanta, Ga.
  N.C. Wesleyan   Randolph   1:00 PM
  Shenandoah   Penn St.-Berks   2:00 PM
  Washington and Lee   Berry   3:00 PM
  Emory Invitational @ Atlanta, Ga.

2017 ODAC Volleyball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Wed. 1 #8 Seed   #1 Seed  
  Match 1 - ODAC Quarterfinals
  #5 Seed   #4 Seed  
  Match 2 - ODAC Quarterfinals
  #7 Seed   #2 Seed  
  Match 3 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Match 4 - ODAC Quarterfinals
Fri. 3 Winner Match 1   Winner Match 2  
  Match 5 - ODAC Semifinals @ Highest Remaining Seed
  Winner Match 3   Winner Match 4  
  Match 6 - ODAC Semifinals @ Highest Remaining Seed
Sat. 4 Winner Match 5   Winner Match 6  
  Match 7 - ODAC Championship @ Semifinals Host
* Conference