Top Stories

August 15, 2018 W&L Edges R-MC for Top Position in ODAC Volleyball Preseason Poll The 2018 season opens with one of tightest preseason polls in recent ODAC volleyball history as Washington and Lee University holds the top...
August 10, 2018 ODAC Announces 2017-18 Sportsmanship Teams The Old Dominion Athletic Conference is pleased to announce the 2017-18 ODAC Sportsmanship Teams in each of the conference's 24 sponsored...
December 13, 2017 Bridgewater's Studtmann Named Academic All-American by CoSIDA Brigewater College middle blocker Carleigh Studtmann added to her list of honors on Wednesday afternoon as he was named a Third Team...
November 14, 2017 Randolph-Macon's Hall Leads ODAC List of AVCA All-Americans Randolph-Macon College outside hitter Miranda Hall was tabbed a Third Team All-American by the American Volleyball Coaches Association...

Standings

2018 ODAC Volleyball Standings

School Conf Overall
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
Eastern MennoniteEastern Mennonite 0-0 0-0
Emory & HenryEmory & Henry 0-0 0-0
FerrumFerrum 0-0 0-0
GuilfordGuilford 0-0 0-0
HollinsHollins 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0-0 0-0
RandolphRandolph 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-0
ShenandoahShenandoah 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 0-0
Washington and LeeWashington and Lee 0-0 0-0

Players of The Week

Scoreboard

Fri Aug 31
1:00 PM
McMurry
at Virginia Wesleyan
Fri Aug 31
2:30 PM
Shenandoah
at Ramapo
Fri Aug 31
3:00 PM
Guilford
vs. Roanoke
@ Cougar Classic (Danville, Va.)
Fri Aug 31
3:00 PM
Marymount (Va.)
at Bridgewater
Fri Aug 31
3:00 PM
Southern Virginia
vs. Randolph
@ Danville, Va. 24th Annual Cougar Classic
Fri Aug 31
3:00 PM
Alverno
vs. Randolph-Macon
@ Virginia Beach, Va. Virginia Wesleyan Invitational
Fri Aug 31
3:00 PM
Lynchburg
vs. Salem
@ Eastern Mennonite University, Harrisonburg, Va. Route 42 Classic
Fri Aug 31
4:00 PM
Muskingum
vs. Washington and Lee
@ Otterbein
Fri Aug 31
5:00 PM
Lynchburg
vs. Catholic
@ Harrisonburg, Va. Eastern Mennonite Invitational
Fri Aug 31
5:00 PM
Randolph
at Averett
24th Annual Cougar Classic
Fri Aug 31
5:00 PM
Widener
at Virginia Wesleyan
Fri Aug 31
5:00 PM
Guilford
vs. William Peace
@ Cougar Classic (Danville, Va.)
Fri Aug 31
5:30 PM
Emory & Henry
vs. Earlham
@ Marietta, OH
Fri Aug 31
7:00 PM
Hollins
at Wilson
Fri Aug 31
7:00 PM
William Peace
vs. Roanoke
@ Averett
Fri Aug 31
7:00 PM
Widener
vs. Randolph-Macon
@ Virginia Beach, Va. Virginia Wesleyan Invitational
Fri Aug 31
7:00 PM
Salem
at Eastern Mennonite
Route 42 Classic
Fri Aug 31
7:00 PM
N.C. Wesleyan
at Bridgewater
Fri Aug 31
7:30 PM
Emory & Henry
at Marietta
Fri Aug 31
8:00 PM
Washington and Lee
vs. Ohio Wesleyan
@ Otterbein University Capital/Otterbein Challenge/Classic Columbus Battle
Sat Sep 01
10:00 AM
Delaware Valley
at Eastern Mennonite
Sat Sep 01
10:00 AM
Washington and Lee
vs. Wittenberg
@ Capital University Capital/Otterbein Challenge/Classic Columbus Battle
Sat Sep 01
10:00 AM
N.C. Wesleyan
vs. Lynchburg
@ Eastern Mennonite University, Harrisonburg, Va. Route 42 Classic
Sat Sep 01
11:00 AM
Roanoke
at Averett
Sat Sep 01
11:00 AM
Emory & Henry
vs. Kenyon
@ Marietta, Ohio
Sat Sep 01
11:30 AM
McMurry
vs. Randolph-Macon
@ Virginia Beach, Va. Virginia Wesleyan Invitational
Sat Sep 01
11:30 AM
Penn St.-Berks
at Virginia Wesleyan
Virginia Wesleyan Invitational
Sat Sep 01
12:00 PM
Lynchburg
vs. Marymount (Va.)
@ Eastern Mennonite University, Harrisonburg, Va. Route 42 Classic
Sat Sep 01
12:00 PM
Salem
at Bridgewater
Route 42 Classic
Sat Sep 01
1:00 PM
Roanoke
vs. Randolph
@ Danville, Va. 24th Annual Cougar Classic
Sat Sep 01
1:00 PM
Hollins
at Penn St.-Mont Alto
Sat Sep 01
1:00 PM
Guilford
vs. Southern Virginia
@ Cougar Classic (Danville, Va.)
Sat Sep 01
1:00 PM
Emory & Henry
vs. West Va. Tech
@ Marietta, Ohio
Sat Sep 01
2:00 PM
Washington and Lee
at Otterbein
Capital/Otterbein Fall Classic
Sat Sep 01
2:00 PM
Marymount (Va.)
at Eastern Mennonite
Sat Sep 01
3:00 PM
Shenandoah
at St. Joseph's (L.I.)
Sat Sep 01
3:00 PM
Guilford
at Averett
Sat Sep 01
3:00 PM
Ferrum
vs. Mid-Atlantic Christian
@ Misenheimer, NC
Sat Sep 01
3:00 PM
William Peace
vs. Randolph
@ Danville, Va. 24th Annual Cougar Classic
Sat Sep 01
3:30 PM
Penn St.-Berks
vs. Randolph-Macon
@ Virginia Beach, Va. Virginia Wesleyan Invitational
Sat Sep 01
3:30 PM
St. Mary's (Md.)
at Virginia Wesleyan
Sat Sep 01
4:00 PM
Catholic
at Bridgewater
Eastern Mennonite Invitational
Sat Sep 01
5:00 PM
Ferrum
at Pfeiffer
Tue Sep 04
6:30 PM
Southern Virginia
at Emory & Henry
Tue Sep 04
7:00 PM
Mary Washington
at Randolph-Macon
Tue Sep 04
7:00 PM
Mary Baldwin
at Ferrum
Wed Sep 05
7:00 PM
Pfeiffer
at Randolph
Wed Sep 05
7:00 PM
Mary Baldwin
at Hollins
Wed Sep 05
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Mary Washington
Wed Sep 05
7:00 PM
Gallaudet
at Eastern Mennonite
Wed Sep 05
7:00 PM
Methodist
at Guilford
Wed Sep 05
7:00 PM
Roanoke
at Meredith
Wed Sep 05
7:00 PM
Averett
at Lynchburg
Wed Sep 05
7:30 PM
Marymount (Va.)
at Shenandoah
Fri Sep 07
12:00 PM
Piedmont
at Bridgewater
Fri Sep 07
12:00 PM
Mary Baldwin
vs. Hollins
@ Salem, VA 2018 Maroon Classic
Fri Sep 07
12:00 PM
Rhodes
vs. Lynchburg
@ Maryville, Tenn.
Fri Sep 07
2:00 PM
Randolph
vs. Methodist
@ Salem, Va. Maroon Classic
Fri Sep 07
2:00 PM
Lynchburg
vs. Salem
@ Maryville, Tenn. Maryville College Invitational
Fri Sep 07
4:00 PM
Sewanee
at Bridgewater
Fri Sep 07
4:00 PM
Piedmont
vs. Randolph
@ Salem, Va. Maroon Classic
Fri Sep 07
5:00 PM
Eastern
vs. Randolph-Macon
@ Arlington, Va. Marymount Invitational
Fri Sep 07
6:00 PM
Mary Baldwin
at Roanoke
Fri Sep 07
6:00 PM
Emory & Henry
at Brevard
Fri Sep 07
6:00 PM
Hollins
vs. Ferrum
@ Salem, VA 2018 Maroon Classic
Fri Sep 07
6:30 PM
Guilford
at Pfeiffer
Fri Sep 07
7:00 PM
DeSales
at Washington and Lee
Washington and Lee Invitational
Fri Sep 07
7:00 PM
Wheaton (Ill.)
vs. Randolph-Macon
@ Arlington, Va. Marymount Invitational
Fri Sep 07
8:00 PM
Ferrum
vs. Methodist
@ Salem, VA 2018 Maroon Classic
Fri Sep 07
8:00 PM
Averett
at Roanoke
Maroon Classic
Sat Sep 08
10:00 AM
Lewis & Clark
at Washington and Lee
Washington and Lee Invitational
Sat Sep 08
9:00 AM
Hollins
vs. Piedmont
@ Salem, VA 2018 Maroon Classic
Sat Sep 08
9:00 AM
Sewanee
at Roanoke
Sat Sep 08
10:00 AM
Emory & Henry
vs. Pfeiffer
@ Brevard, N.C.
Sat Sep 08
11:00 AM
Bridgewater
at Averett
Sat Sep 08
11:00 AM
Randolph-Macon
at Marymount (Va.)
Marymount Invitational
Sat Sep 08
11:00 AM
Piedmont
at Roanoke
Sat Sep 08
12:00 PM
Eastern Mennonite
at St. Mary's (Md.)
Sat Sep 08
12:00 PM
Lynchburg
at Maryville (Tenn.)
Sat Sep 08
12:00 PM
Emory & Henry
vs. Meredith
@ Brevard, N.C.
Sat Sep 08
1:00 PM
Ferrum
vs. Sewanee
@ Salem, VA 2018 Maroon Classic
Sat Sep 08
1:00 PM
Washington College
vs. Randolph-Macon
@ Arlington, Va.
Sat Sep 08
1:00 PM
Averett
vs. Randolph
@ Salem, Va. Maroon Classic
Sat Sep 08
1:00 PM
Shenandoah
vs. Wilkes
@ Harrisburg, Pa.
Sat Sep 08
2:00 PM
McDaniel
vs. Eastern Mennonite
@ St. Mary's City, Md.
Sat Sep 08
2:00 PM
Guilford
vs. Greensboro
@ Brevard College (Brevard, N.C.)
Sat Sep 08
3:00 PM
Virginia Wesleyan
at Marymount (Va.)
Sat Sep 08
3:00 PM
Methodist
at Bridgewater
Sat Sep 08
3:00 PM
Mary Baldwin
vs. Randolph
@ Salem, Va. Maroon Classic
Sat Sep 08
3:00 PM
Shenandoah
at Penn St.-Harrisburg
Sat Sep 08
4:00 PM
Guilford
vs. Meredith
@ Brevard College (Brevard, N.C.)
Sat Sep 08
4:00 PM
Covenant
vs. Lynchburg
@ Maryville, Tenn.
Sat Sep 08
5:00 PM
Ferrum
vs. Mary Baldwin
@ Roanoke College 2018 Maroon Classic
Sat Sep 08
5:00 PM
Methodist
vs. Hollins
@ Salem, VA 2018 Maroon Classic
Sat Sep 08
5:30 PM
Southern Virginia
at Washington and Lee
Washington and Lee Invitational
Tue Sep 11
7:00 PM
Ferrum
at William Peace
Tue Sep 11
7:00 PM
Washington and Lee
at Shenandoah
Tue Sep 11
7:00 PM
Randolph-Macon
at Randolph
Tue Sep 11
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Virginia Wesleyan
Wed Sep 12
6:30 PM
Hollins
at Guilford
Wed Sep 12
7:00 PM
Lynchburg
at Mary Washington
Wed Sep 12
7:00 PM
Roanoke
at Bridgewater
Wed Sep 12
7:00 PM
Emory & Henry
at Ferrum
Fri Sep 14
3:00 PM
Virginia Wesleyan
vs. Averett
@ Danville, Va.
Fri Sep 14
5:00 PM
Johns Hopkins
at Randolph-Macon
Fri Sep 14
6:30 PM
N.C. Wesleyan
at Guilford
Fri Sep 14
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Elizabethtown
Fri Sep 14
7:00 PM
Washington and Lee
at Averett
Averett Invitational
Fri Sep 14
7:00 PM
Brevard
vs. Virginia Wesleyan
@ Averett University
Fri Sep 14
7:00 PM
Lynchburg
at Southern Virginia
Fri Sep 14
7:00 PM
Meredith
at Roanoke
Sat Sep 15
9:30 AM
Huntingdon
vs. Virginia Wesleyan
@ Danville, Va.
Sat Sep 15
11:00 AM
Eastern Mennonite
vs. Cairn
@ Elizabethtown, Pa.
Sat Sep 15
11:00 AM
Southern Virginia
at Bridgewater
Sat Sep 15
11:00 AM
Pfeiffer
at Guilford
Sat Sep 15
11:00 AM
Ferrum
at Lynchburg
Sat Sep 15
11:30 AM
Washington and Lee
vs. Brevard
@ Averett University
Sat Sep 15
12:00 PM
Pitt.-Greensburg
at Shenandoah
Sat Sep 15
12:00 PM
Hollins
at Goucher
Tri-match (Goucher, Trinity, Hollins)
Sat Sep 15
1:00 PM
Rowan
vs. Eastern Mennonite
@ Blue Jay Classic (Elizabethtown, PA)
Sat Sep 15
1:30 PM
Salem
vs. Virginia Wesleyan
@ Danville, VA Averett University Invitational
Sat Sep 15
2:00 PM
Trinity (D.C.)
vs. Hollins
@ Baltimore, MD Tri-match (Goucher, Trinity, Hollins)
Sat Sep 15
2:00 PM
Marywood
at Shenandoah
Sat Sep 15
3:00 PM
Randolph
at Lynchburg
Sat Sep 15
3:00 PM
Mary Baldwin
at Bridgewater
Sat Sep 15
3:00 PM
Greensboro
at Guilford
Sat Sep 15
3:30 PM
Washington and Lee
vs. William Peace
@ Averett Invitational
Sat Sep 15
4:00 PM
Wilson
at Shenandoah
Sat Sep 15
5:00 PM
N.C. Wesleyan
at Emory & Henry
Tue Sep 18
7:00 PM
Roanoke
at Emory & Henry
Tue Sep 18
7:00 PM
Regent
at Randolph
Tue Sep 18
7:00 PM
Hollins
at Pfeiffer
Tue Sep 18
7:00 PM
Catholic
at Shenandoah
Wed Sep 19
7:00 PM
Randolph-Macon
at Eastern Mennonite
Wed Sep 19
7:00 PM
Guilford
at Washington and Lee
Wed Sep 19
7:00 PM
Chris. Newport
at Virginia Wesleyan
Wed Sep 19
7:00 PM
Bridgewater
at Lynchburg
Thu Sep 20
7:00 PM
Roanoke
at Southern Virginia
Thu Sep 20
7:00 PM
Shenandoah
at Mt. Aloysius
Thu Sep 20
7:00 PM
Randolph-Macon
at N.C. Wesleyan
Fri Sep 21
5:00 PM
Washington and Lee
vs. Widener
@ Eastern University
Fri Sep 21
6:30 PM
Regent
at Emory & Henry
Fri Sep 21
7:00 PM
Roanoke
at Methodist
Fri Sep 21
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Hood
Fri Sep 21
7:00 PM
Ferrum
at Randolph
Sat Sep 22
10:00 AM
Washington and Lee
at Eastern
Sat Sep 22
11:00 AM
Regent
at Hollins
Tri Match (Hollins, Regent, Ferrum)
Sat Sep 22
11:00 AM
Shenandoah
at Virginia Wesleyan
Sat Sep 22
12:00 PM
Washington and Lee
vs. Johns Hopkins
@ Eastern University
Sat Sep 22
12:00 PM
Bridgewater
at Goucher
Sat Sep 22
1:00 PM
Ferrum
vs. Regent
@ Roanoke, VA
Sat Sep 22
2:00 PM
Bridgewater
at Misericordia
Sat Sep 22
3:00 PM
Ferrum
at Hollins
Tri-Match (Hollins, Regent, Ferrum)
Sun Sep 23
1:00 PM
Guilford
at Emory & Henry
Sun Sep 23
3:30 PM
Guilford
vs. Maryville (Tenn.)
@ Emory & Henry College (Emory, Va.)
Sun Sep 23
5:30 PM
Maryville (Tenn.)
at Emory & Henry
Tue Sep 25
6:30 PM
Southern Virginia
at Virginia Wesleyan
Tue Sep 25
7:00 PM
Mid-Atlantic Christian
at Hollins
Tue Sep 25
7:00 PM
Piedmont International
at Bridgewater
Wed Sep 26
7:00 PM
Randolph
at Southern Virginia
Wed Sep 26
7:00 PM
Emory & Henry
at Eastern Mennonite
Wed Sep 26
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Salisbury
Wed Sep 26
7:00 PM
Washington and Lee
at Randolph-Macon
Wed Sep 26
7:00 PM
Guilford
at Roanoke
Wed Sep 26
7:30 PM
Penn St.-Altoona
at Shenandoah
Thu Sep 27
7:00 PM
Ferrum
at Johnson & Wales (NC)
Thu Sep 27
7:00 PM
Bridgewater
at Hollins
Fri Sep 28
7:00 PM
Methodist
at Eastern Mennonite
Sat Sep 29
11:00 AM
Guilford
vs. Randolph-Macon
@ Emory & Henry College (Emory, Va)
Sat Sep 29
11:00 AM
Virginia Wesleyan
at Emory & Henry
Sat Sep 29
11:00 AM
Roanoke
at Lynchburg
Sat Sep 29
12:00 PM
Shenandoah
at Randolph
Sat Sep 29
12:00 PM
Washington and Lee
at Ferrum
Sat Sep 29
1:00 PM
Eastern Mennonite
vs. Roanoke
@ Lynchburg, Va.
Sat Sep 29
2:00 PM
Randolph-Macon
at Emory & Henry
Sat Sep 29
2:00 PM
Guilford
vs. Virginia Wesleyan
@ Emory & Henry College (Emory, Va)
Sat Sep 29
2:00 PM
Washington and Lee
vs. Bridgewater
@ Ferrum
Sat Sep 29
2:00 PM
Shenandoah
vs. Hollins
@ Lynchburg, Va. Tri-Match (Randolph, Hollins, Shenandoah)
Sat Sep 29
3:00 PM
Eastern Mennonite
at Lynchburg
Sat Sep 29
4:00 PM
Hollins
at Randolph
Tri-Match (Randolph, Hollins, Shenandoah)
Sat Sep 29
4:00 PM
Bridgewater
at Ferrum
Mon Oct 01
7:00 PM
Washington and Lee
at Roanoke
Tue Oct 02
7:00 PM
Southern Virginia
at Eastern Mennonite
Tue Oct 02
7:00 PM
Bridgewater
at Chris. Newport
Tue Oct 02
7:00 PM
Randolph
at Roanoke
Tue Oct 02
7:00 PM
Shenandoah
at Ferrum
Wed Oct 03
7:00 PM
Guilford
at William Peace
Wed Oct 03
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Randolph-Macon
Wed Oct 03
7:00 PM
Emory & Henry
at Washington and Lee
Wed Oct 03
7:30 PM
Lynchburg
at Hollins
Thu Oct 04
7:00 PM
Hollins
at Mary Baldwin
Thu Oct 04
7:00 PM
Randolph-Macon
at Shenandoah
Fri Oct 05
6:30 PM
Randolph
at Virginia Wesleyan
Fri Oct 05
7:00 PM
Averett
at Bridgewater
Fri Oct 05
7:00 PM
Guilford
at Ferrum
Fri Oct 05
7:00 PM
Southern Virginia
at Roanoke
Sat Oct 06
11:00 AM
Randolph
at Chris. Newport
Sat Oct 06
12:00 PM
Lynchburg
at Washington and Lee
Sat Oct 06
1:00 PM
Shenandoah
vs. Alvernia
@ Camden, N.J.
Sat Oct 06
1:00 PM
St. Mary's (Md.)
vs. Randolph
@ Newport News, Va.
Sat Oct 06
1:00 PM
St. Andrews
vs. Emory & Henry
@ Milligan College, Tenn.
Sat Oct 06
2:00 PM
Lehman
vs. Eastern Mennonite
@ Baltimore, Md.
Sat Oct 06
2:15 PM
Stevenson
vs. Lynchburg
@ Washington & Lee
Sat Oct 06
3:00 PM
Shenandoah
at Rutgers-Camden
Sat Oct 06
3:00 PM
Emory & Henry
at Milligan
Sat Oct 06
4:00 PM
Eastern Mennonite
at Goucher
Sat Oct 06
4:30 PM
Stevenson
at Washington and Lee
Tue Oct 09
7:00 PM
Mary Washington
at Washington and Lee
Tue Oct 09
7:00 PM
Lancaster Bible
at Eastern Mennonite
Tue Oct 09
7:00 PM
Hollins
at Emory & Henry
Tue Oct 09
7:00 PM
Randolph-Macon
at Lynchburg
Tue Oct 09
7:00 PM
Gallaudet
at Shenandoah
Tue Oct 09
7:00 PM
Pfeiffer
at Ferrum
Wed Oct 10
7:00 PM
Randolph
at Guilford
Wed Oct 10
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Bridgewater
Thu Oct 11
7:00 PM
Emory & Henry
at Toccoa Falls
Thu Oct 11
7:00 PM
Hollins
at Eastern Mennonite
Thu Oct 11
7:00 PM
Roanoke
at Shenandoah
Dig Pink
Fri Oct 12
5:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Randolph-Macon
Fri Oct 12
5:30 PM
N.C. Wesleyan
at Randolph
Fri Oct 12
6:00 PM
Lynchburg
vs. Chris. Newport
@ Catholic University of America, Washington, D.C.
Fri Oct 12
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Ferrum
Fri Oct 12
7:30 PM
William Peace
at Randolph
Fri Oct 12
8:00 PM
Lynchburg
at Catholic
Sat Oct 13
11:00 AM
Washington and Lee
vs. Messiah
@ Randolph-Macon
Sat Oct 13
11:00 AM
Juniata
at Randolph-Macon
R-MC Invitational
Sat Oct 13
11:00 AM
Shenandoah
at Bridgewater
Sat Oct 13
12:00 PM
Virginia Wesleyan
at Roanoke
Sat Oct 13
1:00 PM
Ferrum
at Eastern Mennonite
Sat Oct 13
2:00 PM
Washington and Lee
vs. Juniata
@ R-MC Invitational Randolph-Macon Invitational
Sat Oct 13
2:00 PM
Messiah
at Randolph-Macon
R-MC Invitational
Tue Oct 16
7:00 PM
William Peace
at Ferrum
Tue Oct 16
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Washington and Lee
Tue Oct 16
7:00 PM
Salem
at Guilford
Tue Oct 16
7:00 PM
Shenandoah
at Gettysburg
Wed Oct 17
6:30 PM
Roanoke
at Hollins
Wed Oct 17
7:00 PM
Lynchburg
at Virginia Wesleyan
Wed Oct 17
7:00 PM
Bridgewater
at Randolph-Macon
Wed Oct 17
7:00 PM
Guilford
at Greensboro
Wed Oct 17
7:00 PM
Shenandoah
at Notre Dame (Md.)
Wed Oct 17
7:30 PM
Emory & Henry
at Randolph
Thu Oct 18
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Mary Baldwin
Sat Oct 20
11:00 AM
Hollins
at Washington and Lee
Tri- Match (Washington and Lee, Hollins, Va. Wesleyan)
Sat Oct 20
11:00 AM
Ferrum
at Roanoke
Sat Oct 20
11:00 AM
Randolph
at Bridgewater
Sat Oct 20
11:00 AM
Guilford
at Eastern Mennonite
Sat Oct 20
12:00 PM
Emory & Henry
at Shenandoah
Sat Oct 20
1:00 PM
Randolph-Macon
vs. Ferrum
@ Salem, Va. @ Roanoke College/ODAC Tri-Match
Sat Oct 20
1:00 PM
Emory & Henry
vs. Lynchburg
@ Winchester, Va.
Sat Oct 20
1:00 PM
Hollins
vs. Virginia Wesleyan
@ Lexington, VA Tri-Match (Washington and Lee, Hollins, Va. Wesleyan)
Sat Oct 20
2:00 PM
Randolph
at Eastern Mennonite
Sat Oct 20
2:00 PM
Guilford
at Bridgewater
Sat Oct 20
3:00 PM
Randolph-Macon
at Roanoke
Sat Oct 20
3:30 PM
Virginia Wesleyan
at Washington and Lee
Sat Oct 20
4:00 PM
Lynchburg
at Shenandoah
Tue Oct 23
6:00 PM
Washington and Lee
at Randolph
Tue Oct 23
7:00 PM
Roanoke
at Mary Baldwin
Tue Oct 23
7:00 PM
Ferrum
at Hollins
Tue Oct 23
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at N.C. Wesleyan
Wed Oct 24
6:30 PM
Bridgewater
at Emory & Henry
Wed Oct 24
6:30 PM
Lynchburg
at Guilford
Wed Oct 24
7:00 PM
Hollins
at Randolph-Macon
Wed Oct 24
7:00 PM
Ferrum
at Mary Baldwin
Wed Oct 24
7:30 PM
Eastern Mennonite
at Shenandoah
Thu Oct 25
7:00 PM
Mary Baldwin
at Randolph
Fri Oct 26
1:00 PM
Washington and Lee
vs. Oglethorpe
@ Atlanta, Ga. Emory National Invitational
Fri Oct 26
3:00 PM
Virginia Wesleyan
vs. Chris. Newport
@ Newport News, Va.
Fri Oct 26
5:00 PM
Washington and Lee
vs. Birmingham-Southern
@ Emory University (Atlanta, Ga.) Emory National Invitational
Fri Oct 26
6:30 PM
Southern Virginia
at Lynchburg
Fri Oct 26
6:30 PM
Johnson & Wales (NC)
at Ferrum
Fri Oct 26
7:00 PM
Mid-Atlantic Christian
at Emory & Henry
Fri Oct 26
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Bridgewater
Fri Oct 26
7:00 PM
Averett
vs. Virginia Wesleyan
@ Newport News, Va.
Fri Oct 26
7:00 PM
Randolph-Macon
at Emory
Emory National Invitational
Sat Oct 27
10:00 AM
St. Mary's (Md.)
at Bridgewater
Sat Oct 27
10:30 AM
Washington and Lee
at Emory
Emory National Invitational
Sat Oct 27
11:00 AM
Shenandoah
at Guilford
Sat Oct 27
12:30 PM
Birmingham-Southern
vs. Randolph-Macon
@ Emory University (Atlanta, Ga.) Emory National Invitational
Sat Oct 27
12:30 PM
Thomas More
vs. Washington and Lee
@ Atlanta, Ga.
Sat Oct 27
1:30 PM
Randolph
at Christendom
Sat Oct 27
2:00 PM
Lebanon Valley
at Bridgewater
Sat Oct 27
2:00 PM
Berry
vs. Virginia Wesleyan
@ Newport News, Va.
Sat Oct 27
3:00 PM
Randolph
at Appalachian Bible
Sat Oct 27
3:00 PM
Randolph-Macon
vs. Salem
@ Atlanta, Ga. Emory National Invitational
Mon Oct 29
7:00 PM
Roanoke
at Greensboro
Wed Oct 31
#8 Seed
at #1 Seed
Match 1 - ODAC Quarterfinals
Wed Oct 31
#5 Seed
at #4 Seed
Match 2 - ODAC Quarterfinals
Wed Oct 31
#7 Seed
at #2 Seed
Match 3 - ODAC Quarterfinals
Wed Oct 31
#6 Seed
at #3 Seed
Match 4 - ODAC Quarterfinals
Fri Nov 02
Winner Match 1
vs. Winner Match 2
@ Highest Remaining Seed Match 5 - ODAC Semifinals
Fri Nov 02
Winner Match 3
vs. Winner Match 4
@ Highest Remaining Seed Match 6 - ODAC Semifinals
Sat Nov 03
Winner Match 5
vs. Winner Match 6
@ Semifinals Host Match 7 - ODAC Championship
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule

Stat Leaders

Kills per set

Complete Leaders

Hitting Percentage

Complete Leaders

Assists per set

Complete Leaders

Service Aces

Complete Leaders

Digs per set

Complete Leaders

Blocks per set

Complete Leaders

Defensive Leaders

Digs per set

Complete Leaders

Block Solo

Complete Leaders

Block Assist

Complete Leaders

Block Total

Complete Leaders

Blocks per set

Complete Leaders

Service Aces

Complete Leaders

Service Aces per set

Complete Leaders
Load More