Top Stories
More News
ODAC Live

ODAC Scoreboard

August 30, 2019

Field Hockey
2:00 PM
Oberlin
Ferrum
Field Hockey
4:00 PM
Stevenson
Virginia Wesleyan
Field Hockey
6:00 PM
Johns Hopkins
Washington and Lee
Men's Soccer
4:00 PM
Virginia Wesleyan
Washington College
Athey Cup
Men's Soccer
7:00 PM
Piedmont International
Ferrum
Men's Soccer
7:00 PM
Mary Baldwin
Shenandoah
Men's Soccer
7:00 PM
Marymount (Va.)
Randolph-Macon
Men's Soccer
7:00 PM
Roanoke
Lynchburg
Shellenberger Classic -- Non-conference match
Women's Soccer
12:00 PM
Greensboro
Washington and Lee
Women's Soccer
2:00 PM
Randolph-Macon
Penn St.-Harrisburg
Women's Soccer
2:30 PM
Denison
Bridgewater
@ Wash. & Lee
Women's Soccer
5:00 PM
Luther
Virginia Wesleyan
Women's Soccer
7:00 PM
Emory & Henry
Brevard
Wilson
Bridgewater
Route 42 Classic
Hollins
Greensboro
2019 Greensboro Invitational
Salem
Bridgewater
Route 42 Classic

Composite Calendar

November 2, 2019

Composite Calendar

No events available

Composite Calendar

No events available

Composite Calendar

No events available

Composite Calendar

Composite Calendar

Standings

2018 ODAC Field Hockey Standings

School Conf Overall
LynchburgLynchburg 8-0 16-6
ShenandoahShenandoah 6-2 15-5
Washington and LeeWashington and Lee 5-3 8-10
RoanokeRoanoke 5-3 12-4
Randolph-MaconRandolph-Macon 4-4 8-9
BridgewaterBridgewater 4-4 8-9
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 3-5 6-8
Eastern MennoniteEastern Mennonite 1-7 8-11
FerrumFerrum 0-8 3-13

2018 ODAC Football Standings

School Conf Overall
Randolph-MaconRandolph-Macon 6-1 9-3
BridgewaterBridgewater 4-3 6-4
Hampden-SydneyHampden-Sydney 4-3 4-5
Washington and LeeWashington and Lee 3-4 5-4
FerrumFerrum 3-4 5-5
ShenandoahShenandoah 3-4 5-5
Emory & HenryEmory & Henry 3-4 4-5
GuilfordGuilford 2-5 3-6

2018 ODAC Men's Soccer Standings

School Pts Conf Overall
Washington and LeeWashington and Lee 28 9-0-1 14-3-2
LynchburgLynchburg 25 8-1-1 13-2-2
BridgewaterBridgewater 19 6-3-1 11-7-1
RoanokeRoanoke 18 5-2-3 10-5-3
Eastern MennoniteEastern Mennonite 18 6-4 9-9-1
FerrumFerrum 15 5-5 10-7
RandolphRandolph 13 4-5-1 5-8-3
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 13 4-5-1 5-12-1
Randolph-MaconRandolph-Macon 13 4-5-1 7-8-2
Hampden-SydneyHampden-Sydney 13 4-5-1 6-8-2
ShenandoahShenandoah 9 3-7 6-10-1
GuilfordGuilford 6 2-8 7-10
Emory & HenryEmory & Henry 0 0-10 6-12

2018 ODAC Women's Soccer Standings

School Pts Conf Overall
BridgewaterBridgewater 23 7-1-2 15-4-2
Randolph-MaconRandolph-Macon 23 7-1-2 11-2-3
LynchburgLynchburg 23 7-1-2 20-3-3
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 22 6-0-4 12-5-4
RoanokeRoanoke 20 6-2-2 7-6-4
Washington and LeeWashington and Lee 19 6-3-1 9-5-2
ShenandoahShenandoah 15 5-5 9-9-1
FerrumFerrum 13 4-5-1 9-6-2
RandolphRandolph 12 4-6 9-7
GuilfordGuilford 12 4-6 6-10
Eastern MennoniteEastern Mennonite 12 4-6 6-8
Emory & HenryEmory & Henry 6 2-8 2-15-1
HollinsHollins 3 1-9 2-14-1
Sweet BriarSweet Briar 0 0-10 1-16

2018 ODAC Volleyball Standings

School Conf Overall
Randolph-MaconRandolph-Macon 11-1 20-11
Washington and LeeWashington and Lee 11-1 21-13
BridgewaterBridgewater 10-2 24-7
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 9-3 16-12
RoanokeRoanoke 8-4 17-10
LynchburgLynchburg 7-5 13-15
GuilfordGuilford 7-5 16-10
RandolphRandolph 4-8 12-19
ShenandoahShenandoah 4-8 10-16
FerrumFerrum 2-10 12-15
Eastern MennoniteEastern Mennonite 2-10 8-20
Emory & HenryEmory & Henry 2-10 7-20
HollinsHollins 1-11 9-16

2018-19 ODAC Men's Basketball Standings

School Conf Overall
Randolph-MaconRandolph-Macon 15-1 27-4
GuilfordGuilford 12-4 24-8
LynchburgLynchburg 11-5 20-6
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 11-5 13-13
Washington and LeeWashington and Lee 11-5 19-8
RoanokeRoanoke 11-5 19-8
Emory & HenryEmory & Henry 9-7 17-10
BridgewaterBridgewater 7-9 12-14
RandolphRandolph 6-10 12-15
Eastern MennoniteEastern Mennonite 5-11 10-16
FerrumFerrum 4-12 5-20
Hampden-SydneyHampden-Sydney 1-15 4-19
ShenandoahShenandoah 1-15 5-20

2018-19 ODAC Women's Basketball Standings

School Conf Overall
GuilfordGuilford 16-2 20-6
Emory & HenryEmory & Henry 15-3 22-4
Washington and LeeWashington and Lee 13-5 19-9
Randolph-MaconRandolph-Macon 12-6 18-9
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 11-7 14-12
LynchburgLynchburg 11-7 13-13
RoanokeRoanoke 9-9 18-10
ShenandoahShenandoah 8-10 16-14
BridgewaterBridgewater 8-10 14-12
Eastern MennoniteEastern Mennonite 7-11 10-16
HollinsHollins 3-15 7-18
RandolphRandolph 3-15 5-20
FerrumFerrum 1-17 3-22

2019 ODAC Baseball Standings

School Conf Overall
Randolph-MaconRandolph-Macon 16-5-1 28-10-1
RoanokeRoanoke 16-6 21-18
ShenandoahShenandoah 13-9 35-15
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 13-9 22-17
FerrumFerrum 13-9 22-18
Hampden-SydneyHampden-Sydney 11-10-1 17-19-2
LynchburgLynchburg 11-11 19-22
Eastern MennoniteEastern Mennonite 10-12 16-23-1
BridgewaterBridgewater 9-13 15-23
Washington and LeeWashington and Lee 8-14 14-20
GuilfordGuilford 8-14 15-24
Emory & HenryEmory & Henry 3-19 6-31

2019 ODAC Men's Lacrosse Standings

School Conf Overall
Washington and LeeWashington and Lee 10-0 16-5
LynchburgLynchburg 9-1 14-7
Randolph-MaconRandolph-Macon 7-3 13-5
Hampden-SydneyHampden-Sydney 7-3 13-6
BridgewaterBridgewater 6-4 13-5
RoanokeRoanoke 6-4 11-8
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 4-6 9-8
ShenandoahShenandoah 3-7 7-9
GuilfordGuilford 2-8 8-9
FerrumFerrum 1-9 2-15
RandolphRandolph 0-10 3-14

2019 ODAC Women's Lacrosse Standings

School Conf Overall
Washington and LeeWashington and Lee 9-0 18-3
Randolph-MaconRandolph-Macon 8-1 12-7
RoanokeRoanoke 6-3 12-7
ShenandoahShenandoah 6-3 12-7
LynchburgLynchburg 6-3 9-8
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 4-5 8-9
BridgewaterBridgewater 3-6 4-13
GuilfordGuilford 2-7 7-9
FerrumFerrum 1-8 4-12
RandolphRandolph 0-9 2-14

2019 ODAC Softball Standings

School Conf Overall
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 18-2 42-6
Emory & HenryEmory & Henry 14-6 25-18
LynchburgLynchburg 13-7 37-15
Randolph-MaconRandolph-Macon 12-8 30-17
BridgewaterBridgewater 10-10 23-17
GuilfordGuilford 10-10 26-15
FerrumFerrum 9-11 20-21
ShenandoahShenandoah 7-13 19-23
RoanokeRoanoke 7-13 18-21
RandolphRandolph 5-15 15-22-1
Eastern MennoniteEastern Mennonite 5-15 16-20

2018-19 ODAC Men's Tennis Standings

School Conf Overall
Washington and LeeWashington and Lee 11-0 15-8
Hampden-SydneyHampden-Sydney 10-1 13-10
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 9-2 15-10
GuilfordGuilford 8-3 10-7
Randolph-MaconRandolph-Macon 6-5 6-6
BridgewaterBridgewater 6-5 8-11
LynchburgLynchburg 5-6 8-10
RoanokeRoanoke 5-6 7-13
Emory & HenryEmory & Henry 3-8 9-8
ShenandoahShenandoah 2-9 4-11
FerrumFerrum 1-10 4-15
RandolphRandolph 0-11 0-17

2018-19 ODAC Women's Tennis Standings

School Conf Overall
Washington and LeeWashington and Lee 12-0 17-8
LynchburgLynchburg 11-1 18-3
Randolph-MaconRandolph-Macon 10-2 14-3
RandolphRandolph 9-3 12-9
RoanokeRoanoke 8-4 10-8
Emory & HenryEmory & Henry 6-6 14-7
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 6-6 10-9
BridgewaterBridgewater 6-6 9-9
FerrumFerrum 4-8 9-10
HollinsHollins 3-9 5-14
ShenandoahShenandoah 2-10 4-11
GuilfordGuilford 1-11 3-14
Sweet BriarSweet Briar 0-12 2-17

Scoreboard

No events to show.
Sat Nov 02
11:00 AM
ODAC Teams
vs. ODAC Cross Country Championships
@ Green Hill Park | Roanoke, Va. Hosted by Roanoke College
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
Fri Aug 30
2:00 PM
Oberlin
at Ferrum
Fri Aug 30
3:00 PM
Lancaster Bible
at Roanoke
Fri Aug 30
4:00 PM
Stevenson
at Virginia Wesleyan
Fri Aug 30
4:30 PM
Randolph-Macon
at McDaniel
Fri Aug 30
5:00 PM
Bridgewater
at Misericordia
Fri Aug 30
5:00 PM
Shenandoah
at Gettysburg
Fri Aug 30
6:00 PM
Johns Hopkins
at Washington and Lee
Sat Aug 31
1:00 PM
Wesley
at Virginia Wesleyan
Sat Aug 31
1:00 PM
Lebanon Valley
at Lynchburg
Sat Aug 31
2:00 PM
Lancaster Bible
at Eastern Mennonite
Sat Aug 31
3:00 PM
Bridgewater
vs. Gwynedd Mercy
@ Dallas, Pa.
Sun Sep 01
12:00 PM
Gettysburg
at Washington and Lee
Sun Sep 01
1:00 PM
Wash. & Jeff.
at Shenandoah
Wed Sep 04
6:00 PM
Bridgewater
at St. Mary's (Md.)
Wed Sep 04
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Hood
Wed Sep 04
7:30 PM
Southern Virginia
at Randolph-Macon
Fri Sep 06
7:00 PM
Randolph-Macon
at Johns Hopkins
Sat Sep 07
12:00 PM
Washington and Lee
at Kenyon
Sat Sep 07
1:00 PM
Virginia Wesleyan
at York (Pa.)
Sat Sep 07
1:00 PM
Shenandoah
at Dickinson
Sat Sep 07
1:00 PM
Lynchburg
at Alvernia
Sat Sep 07
1:00 PM
Wesley
at Ferrum
Sat Sep 07
6:00 PM
Eastern Mennonite
at St. Mary's (Md.)
Jamie L. Roberts Stadium Dedication
Sun Sep 08
11:00 AM
Washington and Lee
at Denison
Sun Sep 08
12:00 PM
Wesley
at Roanoke
Sun Sep 08
1:00 PM
Goucher
at Ferrum
Sun Sep 08
1:00 PM
Virginia Wesleyan
vs. Allegheny
@ Annville, Pa.
Sun Sep 08
1:00 PM
Lynchburg
at Albright
Tue Sep 10
4:00 PM
Bridgewater
at Mary Washington
Wed Sep 11
4:00 PM
Shenandoah
at Hood
Wed Sep 11
4:00 PM
McDaniel
at Eastern Mennonite
Wed Sep 11
6:00 PM
Randolph-Macon
at St. Mary's (Md.)
Fri Sep 13
2:00 PM
Ferrum
at Wilson
Fri Sep 13
7:00 PM
Juniata
at Bridgewater
Sat Sep 14
12:00 PM
Dickinson
at Washington and Lee
Sat Sep 14
1:00 PM
Kean
at Lynchburg
Sat Sep 14
1:00 PM
Roanoke
at St. Mary's (Md.)
Sat Sep 14
1:00 PM
Virginia Wesleyan
at Widener
Sat Sep 14
1:00 PM
Stevenson
at Shenandoah
Sat Sep 14
2:00 PM
Goucher
at Randolph-Macon
Sat Sep 14
3:00 PM
Juniata
at Eastern Mennonite
Sun Sep 15
12:00 PM
Ursinus
at Washington and Lee
Sun Sep 15
12:00 PM
Dickinson
at Lynchburg
at Liberty University Field Hockey Complex
Sun Sep 15
1:00 PM
Kean
at Bridgewater
Sun Sep 15
1:00 PM
Ferrum
at St. Mary's (Md.)
Wed Sep 18
4:00 PM
Roanoke
at Belmont Abbey
Wed Sep 18
6:00 PM
Eastern Mennonite
at Southern Virginia
Wed Sep 18
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Goucher
Wed Sep 18
7:00 PM
Mary Washington
at Shenandoah
Wed Sep 18
7:30 PM
Catholic
at Randolph-Macon
Sat Sep 21
12:00 PM
Shenandoah
at York (Pa.)
Sat Sep 21
12:00 PM
Centre
at Roanoke
Sat Sep 21
1:00 PM
Eastern Mennonite
at Notre Dame (Md.)
Sat Sep 21
1:00 PM
Washington and Lee
at Chris. Newport
Sat Sep 21
1:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Virginia Wesleyan
Sat Sep 21
1:00 PM
Transylvania
at Bridgewater
Sat Sep 21
2:00 PM
Mary Washington
at Lynchburg
Sun Sep 22
12:00 PM
Centre
at Bridgewater
Sun Sep 22
12:00 PM
Transylvania
at Roanoke
Sun Sep 22
1:00 PM
Hood
at Ferrum
Tue Sep 24
4:00 PM
Goucher
at Eastern Mennonite
Tue Sep 24
6:00 PM
Ferrum
at Southern Virginia
Tue Sep 24
7:00 PM
Lynchburg
at Stevenson
Tue Sep 24
7:00 PM
Wilson
at Roanoke
Wed Sep 25
4:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Shenandoah
Wed Sep 25
6:00 PM
Chris. Newport
at Bridgewater
Wed Sep 25
7:00 PM
Randolph-Macon
at Sweet Briar
@ Amherst County High School
Fri Sep 27
7:00 PM
Mary Washington
at Virginia Wesleyan
Sat Sep 28
10:00 AM
Sewanee
at Bridgewater
Sat Sep 28
11:30 AM
York (Pa.)
at Lynchburg
Note time change
Sat Sep 28
12:00 PM
Ferrum
at Wash. & Jeff.
Sat Sep 28
2:00 PM
Washington and Lee
vs. Montclair St.
@ Spooky Nook (Manheim, Pa.)
Sun Sep 29
12:00 PM
Shenandoah
at Wesley
Sun Sep 29
12:00 PM
Sewanee
at Roanoke
Sun Sep 29
1:00 PM
Ferrum
at Allegheny
Sun Sep 29
1:00 PM
Rowan
at Lynchburg
at Liberty University Field Hockey Complex
Mon Sep 30
4:00 PM
Roanoke
at Mary Washington
Tue Oct 01
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Chris. Newport
Tue Oct 01
7:00 PM
Sweet Briar
at Eastern Mennonite
Wed Oct 02
4:00 PM
Randolph-Macon
at Mary Washington
Wed Oct 02
6:00 PM
Roanoke
at Southern Virginia
Fri Oct 04
7:00 PM
Randolph-Macon
at Lynchburg
Sat Oct 05
11:00 AM
Roanoke
at Washington and Lee
Sat Oct 05
1:00 PM
Shenandoah
at Ferrum
Sat Oct 05
1:00 PM
Bridgewater
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 05
5:00 PM
Eastern Mennonite
at Wesley
Sun Oct 06
1:00 PM
Chris. Newport
at Lynchburg
at Liberty University Field Hockey Complex
Wed Oct 09
5:00 PM
Salisbury
at Virginia Wesleyan
Wed Oct 09
7:00 PM
Lynchburg
at Roanoke
Wed Oct 09
7:00 PM
Shenandoah
at Bridgewater
BLEED CRIMSON
Wed Oct 09
7:00 PM
Washington and Lee
at Ferrum
Wed Oct 09
7:30 PM
Eastern Mennonite
at Randolph-Macon
Fri Oct 11
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Ferrum
Sat Oct 12
1:00 PM
Washington and Lee
at Eastern Mennonite
Sat Oct 12
4:00 PM
Lynchburg
at Shenandoah
Sat Oct 12
6:00 PM
Roanoke
at Randolph-Macon
Tue Oct 15
7:00 PM
Bridgewater
at Roanoke
Wed Oct 16
6:00 PM
Randolph-Macon
at Shenandoah
Wed Oct 16
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Lynchburg
Thu Oct 17
3:00 PM
Ferrum
at Eastern Mennonite
Fri Oct 18
6:00 PM
Ferrum
at Bridgewater
Sat Oct 19
12:00 PM
Centre
vs. Randolph-Macon
@ Lexington, Ky. (Transylvania University)
Sat Oct 19
1:00 PM
Washington and Lee
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 19
2:00 PM
Shenandoah
at Roanoke
Sat Oct 19
2:30 PM
Eastern Mennonite
at Lynchburg
Sun Oct 20
12:00 PM
Randolph-Macon
at Transylvania
Wed Oct 23
7:00 PM
Roanoke
at Ferrum
Wed Oct 23
7:00 PM
Lynchburg
at Washington and Lee
Wed Oct 23
7:30 PM
Bridgewater
at Randolph-Macon
Thu Oct 24
5:00 PM
Eastern Mennonite
at Virginia Wesleyan
Fri Oct 25
7:00 PM
Sweet Briar
at Ferrum
Sat Oct 26
1:00 PM
Lynchburg
at Bridgewater
Sat Oct 26
2:00 PM
Roanoke
at Eastern Mennonite
Sat Oct 26
2:00 PM
Randolph-Macon
at Washington and Lee
Sat Oct 26
5:00 PM
Virginia Wesleyan
at Shenandoah
Wed Oct 30
6:00 PM
Eastern Mennonite
at Bridgewater
Wed Oct 30
7:00 PM
Ferrum
at Lynchburg
Wed Oct 30
7:00 PM
Washington and Lee
at Shenandoah
Thu Oct 31
6:00 PM
Randolph-Macon
at Virginia Wesleyan
Sat Nov 02
1:00 PM
Virginia Wesleyan
at Roanoke
Sat Nov 02
1:00 PM
Bridgewater
at Washington and Lee
Sat Nov 02
6:00 PM
Ferrum
at Randolph-Macon
Sat Nov 02
7:00 PM
Shenandoah
at Eastern Mennonite
Sun Nov 03
12:00 PM
Lynchburg
at Wooster
Tue Nov 05
#6 Seed
at #3 Seed
Game 1 - ODAC Quarterfinals
Tue Nov 05
#5 Seed
at #4 Seed
Game 2 - ODAC Quarterfinals
Fri Nov 08
Winner Game 1
vs. #1 Seed
@ #1 Seed Game 3 - ODAC Semifinals
Fri Nov 08
Winner Game 2
vs. #2 Seed
@ #1 Seed Game 4 - ODAC Semifinals
Sat Nov 09
Winner Game 3
vs. Winner Game 4
@ #1 Seed Game 5 - ODAC Championship
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
Thu Sep 05
7:00 PM
Johns Hopkins
at Randolph-Macon
Sat Sep 07
1:00 PM
N.C. Wesleyan
at Emory & Henry
Sat Sep 07
1:00 PM
Dickinson
at Washington and Lee
Sat Sep 07
1:00 PM
Averett
at Hampden-Sydney
Hall of Fame Weekend
Sat Sep 07
1:00 PM
Methodist
at Shenandoah
Sat Sep 07
1:00 PM
Montclair St.
at Southern Virginia
Sat Sep 07
2:00 PM
Guilford
at Huntingdon
Sat Sep 07
7:00 PM
Gettysburg
at Bridgewater
Sat Sep 14
TBA
TBA
at Emory & Henry
Sat Sep 14
12:00 PM
Shenandoah
at N.C. Wesleyan
Sat Sep 14
1:00 PM
Ferrum
at Greensboro
Sat Sep 14
1:00 PM
Guilford
at Methodist
Sat Sep 14
1:00 PM
Sewanee
at Washington and Lee
Sat Sep 14
6:00 PM
Randolph-Macon
at Averett
Sat Sep 14
7:00 PM
Hampden-Sydney
at Chris. Newport
Sat Sep 14
7:00 PM
Bridgewater
at Stevenson
Sat Sep 21
1:00 PM
Averett
at Ferrum
Sat Sep 21
1:00 PM
Guilford
at Washington and Lee
Sat Sep 21
1:00 PM
Emory & Henry
at Randolph-Macon
Sat Sep 21
1:00 PM
Hampden-Sydney
at Southern Virginia
Sat Sep 21
7:00 PM
Bridgewater
at Shenandoah
Sat Sep 28
1:00 PM
Washington and Lee
at Hampden-Sydney
Family Weekend
Sat Sep 28
1:00 PM
Shenandoah
at Guilford
Sat Sep 28
1:00 PM
Randolph-Macon
at Ferrum
Sat Sep 28
2:00 PM
Southern Virginia
at Bridgewater
Sat Sep 28
6:00 PM
Emory & Henry
at Bluefield
Sat Oct 05
1:00 PM
Hampden-Sydney
at Emory & Henry
Sat Oct 05
1:00 PM
Randolph-Macon
at Guilford
Sat Oct 05
4:00 PM
Ferrum
at Washington and Lee
Sat Oct 05
7:00 PM
Southern Virginia
at Shenandoah
Sat Oct 12
1:00 PM
Guilford
at Ferrum
Sat Oct 12
1:00 PM
Shenandoah
at Randolph-Macon
Sat Oct 12
1:00 PM
Emory & Henry
at Southern Virginia
Sat Oct 12
1:00 PM
Bridgewater
at Hampden-Sydney
Homecoming
Sat Oct 19
1:00 PM
Randolph-Macon
at Southern Virginia
Sat Oct 19
1:00 PM
Shenandoah
at Hampden-Sydney
Sat Oct 19
1:00 PM
Washington and Lee
at Emory & Henry
Sat Oct 19
2:00 PM
Ferrum
at Bridgewater
Sat Oct 26
1:00 PM
Southern Virginia
at Ferrum
Sat Oct 26
1:00 PM
Bridgewater
at Washington and Lee
Sat Oct 26
1:00 PM
Emory & Henry
at Shenandoah
Sat Oct 26
1:00 PM
Hampden-Sydney
at Guilford
Sat Nov 02
1:00 PM
Washington and Lee
at Randolph-Macon
Sat Nov 02
1:00 PM
Guilford
at Southern Virginia
Sat Nov 02
1:00 PM
Bridgewater
at Emory & Henry
Sat Nov 02
1:00 PM
Shenandoah
at Ferrum
Sat Nov 09
1:00 PM
Emory & Henry
at Guilford
Sat Nov 09
1:00 PM
Ferrum
at Hampden-Sydney
Sat Nov 09
1:00 PM
Randolph-Macon
at Bridgewater
BLEED CRIMSON
Sat Nov 09
1:00 PM
Southern Virginia
at Washington and Lee
Sat Nov 16
1:00 PM
Ferrum
at Emory & Henry
Sat Nov 16
1:00 PM
Guilford
at Bridgewater
Sat Nov 16
1:00 PM
Hampden-Sydney
at Randolph-Macon
Sat Nov 16
1:00 PM
Washington and Lee
at Shenandoah
Sat Nov 16
1:00 PM
Apprentice
at Southern Virginia
No Event
View Full Schedule
Fri Aug 30
2:30 PM
Hampden-Sydney
vs. Johns Hopkins
@ Fredericksburg, Va. UMW Classic
Fri Aug 30
3:00 PM
Washington and Lee
vs. Wm. Paterson
@ Brandeis
Fri Aug 30
4:00 PM
William Peace
at Bridgewater
Fri Aug 30
4:00 PM
Virginia Wesleyan
at Washington College
Athey Cup
Fri Aug 30
4:00 PM
Emory & Henry
at Anderson (Ind.)
Fri Aug 30
5:00 PM
Guilford
at Averett
Fri Aug 30
7:00 PM
Piedmont International
at Ferrum
Fri Aug 30
7:00 PM
Mary Baldwin
at Shenandoah
Fri Aug 30
7:00 PM
Marymount (Va.)
at Randolph-Macon
Fri Aug 30
7:00 PM
Roanoke
at Lynchburg
Shellenberger Classic -- Non-conference match
Fri Aug 30
7:00 PM
York (Pa.)
at Eastern Mennonite
Fri Aug 30
8:00 PM
Covenant
vs. Randolph
@ Maryville, Tenn.
Sat Aug 31
1:00 PM
Virginia Wesleyan
vs. Allegheny
@ Chestertown, Md.
Sat Aug 31
2:30 PM
N.C. Wesleyan
vs. Hampden-Sydney
@ Fredericksburg, Va. UMW Classic
Sat Aug 31
2:30 PM
York (Pa.)
at Bridgewater
Sat Aug 31
3:00 PM
Emory & Henry
at Earlham
Sat Aug 31
6:00 PM
Randolph
at Maryville (Tenn.)
Sat Aug 31
6:30 PM
Washington and Lee
at Brandeis
Brandeis Classic
Sat Aug 31
7:00 PM
William Peace
at Eastern Mennonite
Sun Sep 01
1:00 PM
Averett
at Randolph-Macon
Sun Sep 01
1:00 PM
Shenandoah
at St. Vincent
Sun Sep 01
4:00 PM
Ferrum
at Marymount (Va.)
Sun Sep 01
7:00 PM
Pfeiffer
at Guilford
Wed Sep 04
4:00 PM
Randolph
at Greensboro
Wed Sep 04
4:00 PM
Shenandoah
at Wilson
Wed Sep 04
4:30 PM
Averett
at Bridgewater
Wed Sep 04
7:00 PM
Mary Baldwin
at Hampden-Sydney
Wed Sep 04
7:00 PM
Warren Wilson
at Emory & Henry
Wed Sep 04
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Southern Virginia
Wed Sep 04
7:00 PM
Ferrum
at Methodist
Fri Sep 06
4:00 PM
Randolph-Macon
at Eastern
Fri Sep 06
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Sewanee
Kyle Rote, Jr. Invitational
Fri Sep 06
7:00 PM
Bob Jones
at Guilford
Sat Sep 07
1:00 PM
Washington and Lee
at Johns Hopkins
Sat Sep 07
1:00 PM
Emory & Henry
at Penn State York
Sat Sep 07
2:00 PM
Bridgewater
at St. Mary's (Md.)
Sat Sep 07
3:00 PM
Eastern Mennonite
vs. Berry
@ Sewanee, Tenn. Kyle Rote, Jr. Invitational
Sat Sep 07
2:30 PM
Hampden-Sydney
vs. TCNJ
@ Haverford, Pa. Jimmy Mills Tournament
Sat Sep 07
2:30 PM
Regent
at Roanoke
Sat Sep 07
4:00 PM
Averett
at Randolph
Sat Sep 07
4:00 PM
Randolph-Macon
at Cabrini
Sat Sep 07
4:00 PM
Mary Baldwin
at Virginia Wesleyan
Sat Sep 07
5:00 PM
Maryville (Tenn.)
vs. Lynchburg
@ Roanoke, Va.
Sat Sep 07
6:00 PM
Southern Virginia
at Ferrum
Sat Sep 07
6:00 PM
William Peace
at Guilford
Sat Sep 07
6:00 PM
Stevenson
at Shenandoah
Sun Sep 08
2:00 PM
Salisbury
vs. Bridgewater
@ St. Mary's College Seahawk Classic
Sun Sep 08
2:30 PM
Hampden-Sydney
at Haverford
Jimmy Mills Tournament
Sun Sep 08
3:00 PM
Shenandoah
at McDaniel
Sun Sep 08
3:30 PM
Washington and Lee
vs. Mary Washington
@ Johns Hopkins
Sun Sep 08
4:30 PM
Regent
at Lynchburg
Sun Sep 08
4:30 PM
Maryville (Tenn.)
at Roanoke
Sun Sep 08
6:00 PM
Ferrum
at William Peace
Mon Sep 09
7:00 PM
Welch College
at Emory & Henry
Wed Sep 11
4:00 PM
Mary Baldwin
at Bridgewater
Wed Sep 11
4:00 PM
Bethany (W.V.)
at Ferrum
Wed Sep 11
4:00 PM
Roanoke
at Greensboro
Wed Sep 11
4:00 PM
Randolph-Macon
at Catholic
Wed Sep 11
4:30 PM
Virginia Wesleyan
at N.C. Wesleyan
Wed Sep 11
6:00 PM
Regent
at Randolph
Wed Sep 11
7:00 PM
Guilford
at Methodist
Wed Sep 11
7:00 PM
Averett
at Hampden-Sydney
Wed Sep 11
7:00 PM
Mary Washington
at Lynchburg
Wed Sep 11
7:00 PM
Southern Virginia
at Shenandoah
Wed Sep 11
7:00 PM
Hood
at Eastern Mennonite
Fri Sep 13
3:00 PM
Emory
at Washington and Lee
Fri Sep 13
5:00 PM
Ferrum
at Mid-Atlantic Christ.
Fri Sep 13
7:00 PM
Oglethorpe
at Lynchburg
Sat Sep 14
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Salisbury
Sat Sep 14
2:30 PM
Emory & Henry
at Regent
Sat Sep 14
3:00 PM
Hampden-Sydney
at Southern Virginia
Sat Sep 14
4:00 PM
Johns Hopkins
at Bridgewater
Sat Sep 14
4:00 PM
Randolph
at Washington College
Sat Sep 14
4:00 PM
Randolph-Macon
at Neumann
Sat Sep 14
6:00 PM
Mary Washington
at Roanoke
Sat Sep 14
7:00 PM
Messiah
at Eastern Mennonite
Sun Sep 15
2:30 PM
Emory & Henry
at Mid-Atlantic Christ.
Sun Sep 15
3:00 PM
Oglethorpe
at Washington and Lee
Sun Sep 15
5:00 PM
Shenandoah
at Penn College
Tue Sep 17
7:00 PM
Roanoke
at Guilford
Wed Sep 18
4:00 PM
Regent
at Ferrum
Wed Sep 18
6:00 PM
Emory & Henry
at Johnson University Tennessee
Wed Sep 18
6:00 PM
Mid-Atlantic Christ.
at Randolph
Wed Sep 18
7:00 PM
Lynchburg
at Chris. Newport
Wed Sep 18
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Gallaudet
Fri Sep 20
4:00 PM
Washington and Lee
at Bridgewater
Fri Sep 20
4:00 PM
Delaware Valley
at Shenandoah
Fri Sep 20
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Randolph-Macon
Fri Sep 20
7:00 PM
Roanoke
at Berry
Sat Sep 21
1:00 PM
Lynchburg
at Catholic
Sat Sep 21
3:30 PM
Guilford
at Sewanee
Sat Sep 21
3:00 PM
Eastern Mennonite
at Lebanon Valley
Sat Sep 21
3:00 PM
Ferrum
at Johnson & Wales (NC)
Sat Sep 21
4:00 PM
Randolph
at Southern Virginia
Sat Sep 21
6:00 PM
Marymount (Va.)
at Hampden-Sydney
Sat Sep 21
6:00 PM
Washington and Lee
at Chris. Newport
Sun Sep 22
1:00 PM
Roanoke
at Oglethorpe
Sun Sep 22
4:00 PM
Methodist
at Virginia Wesleyan
Tue Sep 24
5:00 PM
Emory & Henry
at Warren Wilson
Wed Sep 25
4:00 PM
Eastern Mennonite
at Bridgewater
BLEED CRIMSON
Wed Sep 25
7:00 PM
Washington and Lee
at Lynchburg
Wed Sep 25
7:00 PM
Hampden-Sydney
at Guilford
Thu Sep 26
6:00 PM
Ferrum
at Johnson University Tennessee
Sat Sep 28
1:00 PM
Virginia Wesleyan
at Emory & Henry
Sat Sep 28
2:30 PM
Transylvania
at Washington and Lee
Sat Sep 28
6:00 PM
Lynchburg
at Roanoke
Sat Sep 28
7:00 PM
Randolph-Macon
at Hampden-Sydney
Family Weekend | H-SC Soccer 50th Year Celebration
Sat Sep 28
7:00 PM
Ferrum
at Guilford
Sat Sep 28
7:30 PM
Shenandoah
at Randolph
Tue Oct 01
4:00 PM
Virginia Wesleyan
at Greensboro
Wed Oct 02
4:00 PM
Lynchburg
at Bridgewater
Wed Oct 02
7:00 PM
Shenandoah
at Hampden-Sydney
Wed Oct 02
7:00 PM
Roanoke
at Eastern Mennonite
Thu Oct 03
4:30 PM
Emory & Henry
at Toccoa Falls
Sat Oct 05
1:00 PM
Ferrum
at Shenandoah
Sat Oct 05
2:00 PM
Hampden-Sydney
at Bridgewater
Sat Oct 05
2:00 PM
Randolph
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 05
3:00 PM
Emory & Henry
at Washington and Lee
Sat Oct 05
7:00 PM
Roanoke
at Randolph-Macon
Sat Oct 05
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Guilford
Tue Oct 08
6:30 PM
Guilford
at Emory & Henry
Wed Oct 09
4:00 PM
Roanoke
at Ferrum
Wed Oct 09
5:00 PM
Hampden-Sydney
at Virginia Wesleyan
Wed Oct 09
6:00 PM
Washington and Lee
at Randolph
Wed Oct 09
7:00 PM
Randolph-Macon
at Lynchburg
Wed Oct 09
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Shenandoah
Sat Oct 12
1:00 PM
Randolph
at Emory & Henry
Sat Oct 12
3:00 PM
Bridgewater
at Guilford
Sat Oct 12
4:00 PM
Virginia Wesleyan
at Ferrum
Sat Oct 12
7:00 PM
Randolph-Macon
at Eastern Mennonite
Sat Oct 12
7:00 PM
Lynchburg
at Hampden-Sydney
Homecoming
Sat Oct 12
7:00 PM
Shenandoah
at Roanoke
Cadin’s Cure Match
Tue Oct 15
5:00 PM
Virginia Wesleyan
at Shenandoah
Tue Oct 15
7:30 PM
Bryant & Stratton - Albany
at Emory & Henry
Wed Oct 16
3:00 PM
Lynchburg
at Washington and Lee
Wed Oct 16
7:00 PM
Ferrum
at Eastern Mennonite
Wed Oct 16
7:00 PM
Bridgewater
at Randolph-Macon
Wed Oct 16
7:00 PM
Randolph
at Roanoke
Sat Oct 19
1:00 PM
Emory & Henry
at Randolph-Macon
Sat Oct 19
1:00 PM
Guilford
at Shenandoah
Sat Oct 19
4:00 PM
Roanoke
at Bridgewater
Sat Oct 19
7:00 PM
Washington and Lee
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 19
7:00 PM
Ferrum
at Hampden-Sydney
Sat Oct 19
7:30 PM
Eastern Mennonite
at Lynchburg
Mon Oct 21
7:00 PM
Randolph-Macon
at Gettysburg
Tue Oct 22
6:00 PM
Hampden-Sydney
at Emory & Henry
Wed Oct 23
3:00 PM
Roanoke
at Washington and Lee
Wed Oct 23
4:30 PM
Eastern Mennonite
at Randolph
Wed Oct 23
6:00 PM
Bridgewater
at Ferrum
Wed Oct 23
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Guilford
Wed Oct 23
7:00 PM
Shenandoah
at Lynchburg
Sat Oct 26
3:00 PM
Guilford
at Washington and Lee
Sat Oct 26
6:00 PM
Bridgewater
at Randolph
Sat Oct 26
6:00 PM
Lynchburg
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 26
7:00 PM
Hampden-Sydney
at Eastern Mennonite
Sat Oct 26
7:00 PM
Randolph-Macon
at Ferrum
Sat Oct 26
7:30 PM
Emory & Henry
at Shenandoah
Tue Oct 29
4:00 PM
Virginia Wesleyan
at Bridgewater
Tue Oct 29
7:00 PM
Washington and Lee
at Eastern Mennonite
Tue Oct 29
7:00 PM
Randolph
at Hampden-Sydney
Tue Oct 29
7:00 PM
Shenandoah
at Randolph-Macon
Tue Oct 29
7:00 PM
Emory & Henry
at Roanoke
Tue Oct 29
7:00 PM
Guilford
at Lynchburg
Fri Nov 01
#9 Seed
at #8 Seed
Game 1 - ODAC First Round
Sun Nov 03
Winner Game 1
at #1 Seed
Game 2 - ODAC Quarterfinals
Sun Nov 03
#5 Seed
at #4 Seed
Game 3 - ODAC Quarterfinals
Sun Nov 03
#7 Seed
at #2 Seed
Game 4 - ODAC Quarterfinals
Sun Nov 03
#6 Seed
at #3 Seed
Game 5 - ODAC Quarterfinals
Sat Nov 09
Winner Game 2
vs. Winner Game 3
@ Highest Remaining Seed Game 6 - ODAC Semifinals
Sat Nov 09
Winner Game 4
vs. Winner Game 5
@ Highest Remaining Seed Game 7 - ODAC Semifinals
Sun Nov 10
Winner Game 6
vs. Winner Game 7
@ Semifinals' Host Game 8 - ODAC Championship
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
Fri Aug 30
12:00 PM
Greensboro
at Washington and Lee
Fri Aug 30
2:00 PM
Randolph-Macon
at Penn St.-Harrisburg
Fri Aug 30
2:30 PM
Denison
vs. Bridgewater
@ Wash. & Lee