2019 ODAC Field Hockey Schedule

Date Away Home Status Links
August
Fri. 30 Oberlin 1 Ferrum 0 Final
  Lancaster Bible 1 Roanoke 9 Final
  Stevenson 1 Virginia Wesleyan 4 Final
  Shenandoah 4 Gettysburg 1 Final
  Randolph-Macon 6 McDaniel 0 Final
  Bridgewater 0 Misericordia 3 Final
  Johns Hopkins 2 Washington and Lee 1 Final
Sat. 31 Wesley 3 Virginia Wesleyan 1 Final
  Lebanon Valley 1 Lynchburg 2 Final
  Lancaster Bible 0 Eastern Mennonite 6 Final
  Gwynedd Mercy 3 Bridgewater 1 Final
  @ Dallas, PA
 
September
Sun. 1 Gettysburg 2 Washington and Lee 0 Final
  Wash. & Jeff. 0 Shenandoah 5 Final
Wed. 4 Bridgewater 0 St. Mary's (Md.) 2 Final
  Eastern Mennonite 3 Hood 0 Final
  Southern Virginia 0 Randolph-Macon 9 Final
Fri. 6 Randolph-Macon 1 Johns Hopkins 3 Final
Sat. 7 Washington and Lee 1 Kenyon 0 Final
  Virginia Wesleyan 1 York (Pa.) 3 Final
  Shenandoah 1 Dickinson 2 Final
  Lynchburg 2 Alvernia 3 Final - 2OT
  Wesley 7 Ferrum 0 Final
  Eastern Mennonite 1 St. Mary's (Md.) 7 Final
  Jamie L. Roberts Stadium Dedication
Sun. 8 Washington and Lee 0 Denison 1 Final - OT
  Wesley 1 Roanoke 3 Final
  Goucher 8 Ferrum 0 Final
  Virginia Wesleyan 1 Allegheny 0 Final
  @ Annville, Pa.
  Lynchburg 7 Albright 2 Final
Tue. 10 Bridgewater 2 Mary Washington 3 Final
Wed. 11 Shenandoah 7 Hood 0 Final
  McDaniel 2 Eastern Mennonite 1 Final
  Randolph-Macon 1 St. Mary's (Md.) 2 Final
Fri. 13 Juniata 2 Bridgewater 1 Final
Sat. 14 Dickinson 0 Washington and Lee 4 Final
  Ferrum 0 Wilson 3 Final
  Kean 3 Lynchburg 0 Final
  Roanoke 0 St. Mary's (Md.) 2 Final
  Virginia Wesleyan 1 Widener 3 Final
  Stevenson 0 Shenandoah 1 Final
  Goucher 0 Randolph-Macon 6 Final
  Juniata 2 Eastern Mennonite 1 Final - OT
Sun. 15 Ursinus 5 Washington and Lee 2 Final
  Dickinson 1 Lynchburg 2 Final
  at Liberty University Field Hockey Complex
  Kean 3 Bridgewater 0 Final
  Ferrum 0 St. Mary's (Md.) 4 Final
Wed. 18 Roanoke 2 Belmont Abbey 1 Final - OT
  Eastern Mennonite 5 Southern Virginia 0 Final
  Virginia Wesleyan 2 Goucher 3 Final
  Mary Washington 2 Shenandoah 3 Final
  Catholic 3 Randolph-Macon 0 Final
Sat. 21 Shenandoah   York (Pa.)   12:00 PM
  Centre   Roanoke   12:00 PM
  Eastern Mennonite   Notre Dame (Md.)   1:00 PM
  Washington and Lee   Chris. Newport   1:00 PM
  St. Mary's (Md.)   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Transylvania   Bridgewater   1:00 PM
  Mary Washington   Lynchburg   2:00 PM
Sun. 22 Centre   Bridgewater   12:00 PM
  Transylvania   Roanoke   12:00 PM
  Hood   Ferrum   1:00 PM
Tue. 24 Goucher   Eastern Mennonite   4:00 PM
  Ferrum   Southern Virginia   6:00 PM
  Lynchburg   Stevenson   7:00 PM
  Wilson   Roanoke   7:00 PM
Wed. 25 St. Mary's (Md.)   Shenandoah   4:00 PM
  Chris. Newport   Bridgewater   6:00 PM
  Randolph-Macon   Sweet Briar   7:00 PM
  @ Amherst County High School
Fri. 27 Mary Washington   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 28 Sewanee   Bridgewater   10:00 AM
  York (Pa.)   Lynchburg   11:30 AM
  Note time change
  Ferrum   Wash. & Jeff.   12:00 PM
  Washington and Lee   Montclair St.   2:00 PM
  @ Spooky Nook (Manheim, Pa.)
Sun. 29 Shenandoah   Wesley   12:00 PM
  Sewanee   Roanoke   12:00 PM
  Ferrum   Allegheny   1:00 PM
  Rowan   Lynchburg   1:00 PM
  at Liberty University Field Hockey Complex
Mon. 30 Roanoke   Mary Washington   4:00 PM
 
October
Tue. 1 Virginia Wesleyan   Chris. Newport   7:00 PM
  Sweet Briar   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 2 Randolph-Macon   Mary Washington   4:00 PM
  Roanoke   Southern Virginia   6:00 PM
Fri. 4 Randolph-Macon *   Lynchburg   7:00 PM
Sat. 5 Roanoke *   Washington and Lee   11:00 AM
  Shenandoah *   Ferrum   1:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Eastern Mennonite   Wesley   5:00 PM
Sun. 6 Chris. Newport   Lynchburg   1:00 PM
  at Liberty University Field Hockey Complex
Wed. 9 Salisbury   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   7:00 PM
  BLEED CRIMSON
  Washington and Lee *   Ferrum   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph-Macon   7:30 PM
Fri. 11 Virginia Wesleyan *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 12 Washington and Lee *   Eastern Mennonite   1:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   4:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   6:00 PM
Tue. 15 Bridgewater *   Roanoke   7:00 PM
Wed. 16 Randolph-Macon *   Shenandoah   6:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   7:00 PM
Thu. 17 Ferrum *   Eastern Mennonite   3:00 PM
Fri. 18 Ferrum *   Bridgewater   6:00 PM
Sat. 19 Centre   Randolph-Macon   12:00 PM
  @ Lexington, Ky. (Transylvania University)
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Shenandoah *   Roanoke   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Lynchburg   2:30 PM
Sun. 20 Randolph-Macon   Transylvania   12:00 PM
Wed. 23 Roanoke *   Ferrum   7:00 PM
  Lynchburg *   Washington and Lee   7:00 PM
  Bridgewater *   Randolph-Macon   7:30 PM
Thu. 24 Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   5:00 PM
Fri. 25 Sweet Briar   Ferrum   7:00 PM
Sat. 26 Lynchburg *   Bridgewater   1:00 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   5:00 PM
Wed. 30 Eastern Mennonite *   Bridgewater   6:00 PM
  Ferrum *   Lynchburg   7:00 PM
  Washington and Lee *   Shenandoah   7:00 PM
Thu. 31 Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   6:00 PM
 
November
Sat. 2 Virginia Wesleyan *   Roanoke   1:00 PM
  Bridgewater *   Washington and Lee   1:00 PM
  Ferrum *   Randolph-Macon   6:00 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Sun. 3 Lynchburg   Wooster   12:00 PM

2019 ODAC Field Hockey Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Tue. 5 #6 Seed   #3 Seed  
  Game 1 - ODAC Quarterfinals
  #5 Seed   #4 Seed  
  Game 2 - ODAC Quarterfinals
Fri. 8 Winner Game 1   #1 Seed  
  Game 3 - ODAC Semifinals @ #1 Seed
  Winner Game 2   #2 Seed  
  Game 4 - ODAC Semifinals @ #1 Seed
Sat. 9 Winner Game 3   Winner Game 4  
  Game 5 - ODAC Championship @ #1 Seed
* Conference