2019-20 ODAC Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
November
Fri. 8 Lynchburg 87 Albertus Magnus 78 Final
  MMI Tip-Off Tournament @ at Hood College
  Shenandoah 53 Mary Washington 81 Final
  Hampden-Sydney # 66 Coastal Carolina 102 Final
Sat. 9 Keystone 76 Emory & Henry 101 Final
  Randolph-Macon 74 Washington College 47 Final
  Dan Greene Memorial Tournament @ St. Mary's (Md.)
  Averett 71 Eastern Mennonite 66 Final - OT
  Lynchburg 62 Hood 75 Final
  MMI Tip-Off Championship
  Emory 89 Guilford 67 Final
  Pfeiffer 61 Virginia Wesleyan 109 Final
  Greensboro 76 Randolph 63 Final
Sun. 10 Randolph-Macon 84 St. Mary's (Md.) 40 Final
  Dan Greene/Wayne Cook Memorial Tournament
  Washington and Lee 100 William Peace 82 Final
  Roanoke 67 Methodist 70 Final
Tue. 12 Shenandoah 62 Chris. Newport 85 Final
  Bridgewater # 40 Radford 91 Final
  Mary Washington 82 Eastern Mennonite 55 Final
  Randolph 83 Southern Virginia 64 Final
  William Peace 63 Virginia Wesleyan 78 Final
Wed. 13 Shenandoah # 48 James Madison 96 Final
  Guilford 87 Greensboro 75 Final
  Methodist 70 Ferrum 64 Final
  Averett 75 Hampden-Sydney 70 Final
  Tigers Against Violence | It's On Us Blackout
  Lynchburg 88 N.C. Wesleyan 68 Final
Fri. 15 Emory & Henry 71 Transylvania 97 Final
  Ursinus 50 Randolph-Macon 54 Final
  Goucher 50 Roanoke 88 Final
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  Randolph # 53 Longwood 78 Final
  Mary Hardin-Baylor 52 Guilford 60 Final
  Eastern Mennonite 53 Marietta 92 Final
  Marietta Shrine Tournament
Sat. 16 William Peace 82 Ferrum 90 Final
  Randolph-Macon 63 Messiah 50 Final
  Montclair St. 112 Bridgewater 101 Final
  Pablo Coto Tip-Off Tournament @ Arlington, Va.
  York (Pa.) 59 Roanoke 74 Final
  Hampden-Sydney 69 Methodist 74 Final
  Wayne Proffitt Classic @ Lynchburg, Va.
  La Roche 76 Eastern Mennonite 84 Final
  Eastern 79 Washington and Lee 76 Final
  @ Hyatt Place Tipoff Tournament (Mary Washington)
  Pfeiffer 80 Lynchburg 91 Final
  Wayne Proffitt Classic -- Game 2
Sun. 17 Bridgewater 62 Marymount (Va.) 85 Final
  Hampden-Sydney 99 Pfeiffer 108 Final
  Wayne Proffitt Classic @ Lynchburg, Va.
  Washington and Lee 65 Merchant Marine 53 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament @ Fredericksburg, Va.
  Methodist 69 Lynchburg 93 Final
  Wayne Proffitt Classic -- Game 4
  N.C. Wesleyan 50 Guilford 67 Final
Mon. 18 Mid-Atlantic Christian   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Tue. 19 Roanoke   Pfeiffer   7:00 PM
Wed. 20 Marietta   Emory & Henry   5:30 PM
  Averett   Guilford   7:00 PM
  Note date change
  Ferrum   Greensboro   7:00 PM
  Mary Washington   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   7:00 PM
  Hampden-Sydney   Gallaudet   7:00 PM
  William Peace   Randolph   7:00 PM
Fri. 22 St. Elizabeth   Roanoke   5:00 PM
  Juniata Tip-Off Classic @ Juniata College
  Mary Washington   Lynchburg   5:30 PM
  CNU Classic @ Newport News, VA
  Whittier   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph   Chris. Newport   7:30 PM
Sat. 23 Berry   Guilford   2:00 PM
  Pfeiffer   Bridgewater   2:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Emory & Henry   2:00 PM
  Randolph-Macon   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Averett   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Wilson   Roanoke   2:00 PM
  Juniata Tip-Off Classic @ Juniata College
  Mary Washington   Randolph   4:00 PM
  Christopher Newport Classic -- Game 3 @ Christopher Newport University, Newport News, Va.
  Brevard   Ferrum   4:00 PM
  Lynchburg   Chris. Newport   7:00 PM
  CAC/ODAC Challenge - Game 4
Mon. 25 Bridgewater   Eastern Mennonite   7:00 PM
Tue. 26 Washington and Lee   Southern Virginia   5:00 PM
  Methodist   Guilford   5:00 PM
  Emory & Henry #   UNC Wilmington   7:00 PM
  Juniata   Shenandoah   7:00 PM
  Virginia Wesleyan   Salisbury   7:00 PM
Wed. 27 Berry   Ferrum   2:00 PM
Sat. 30 Guilford *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Emory & Henry *   Shenandoah   2:00 PM
 
December
Sun. 1 Hampden-Sydney *   Washington and Lee   1:00 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   2:00 PM
  Ferrum *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Roanoke   Averett   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   4:00 PM
  Gallaudet   Shenandoah   4:00 PM
Tue. 3 Emory & Henry   Sewanee   6:30 PM
  Southern Virginia   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 4 Guilford *   Roanoke   7:00 PM
  Marymount (Va.)   Shenandoah   7:00 PM
  Lynchburg *   Ferrum   7:00 PM
  Bridgewater *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Virginia Wesleyan   Mary Washington   7:00 PM
  Randolph *   Washington and Lee   7:00 PM
  Hampden-Sydney   St. Mary's (Md.)   7:00 PM
Sat. 7 Eastern Mennonite *   Lynchburg   2:00 PM
  Chris. Newport   Randolph-Macon   2:00 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   2:00 PM
  Shenandoah *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Roanoke *   Randolph   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Guilford   3:00 PM
Mon. 9 Ferrum   Averett   7:00 PM
Wed. 11 Lynchburg   Averett   7:00 PM
  Ferrum #   VMI   7:00 PM
  Apprentice School   Randolph   7:00 PM
Sat. 14 Apprentice School   Eastern Mennonite   2:00 PM
  @ Bridgewater, Va.
  Randolph   St. Mary's (Md.)   4:00 PM
  Wittenberg   Bridgewater   4:00 PM
  Southern Virginia   Hampden-Sydney   5:00 PM
Sun. 15 Wittenberg   Eastern Mennonite   1:00 PM
  @ Bridgewater, Va.
  Catholic   Ferrum   2:00 PM
  Apprentice School   Bridgewater   3:00 PM
  Chris. Newport   Virginia Wesleyan   3:30 PM
Mon. 16 Washington and Lee   Schreiner   7:00 PM
  @ Trinity Tournament
Tue. 17 Washington and Lee   Trinity (Tex.)   2:00 PM
  Leslie Robinson Invitational
Wed. 18 Eastern Mennonite   Wilson   6:00 PM
Thu. 19 Shenandoah   Albright   TBA
  @ San Juan, Puerto Rico
  Emory & Henry   Calvin   11:00 AM
  St. Pete Beach Tournament @ St. Petersburg, Fla.
Fri. 20 Augsburg   Shenandoah   TBA
  Puerto Rico Classic @ San Juan, Puerto Rico
Sat. 21 Emory & Henry   Skidmore   11:00 AM
  @ St. Petersburg, Fla.
  Randolph   New Paltz   12:00 PM
  Cruzin Classic @ Fort Lauderdale, FL
Sun. 22 Randolph   Coe   11:00 AM
  @ Fort Lauderdale, Fla.
Fri. 27 Bridgewater   Wheaton (Mass.)   5:30 PM
  @ Staten Island Tournament
  Methodist   Shenandoah   7:00 PM
  Shenandoah Christmas Tournament
Sat. 28 TBA   Shenandoah   TBA
  Shenandoah Christmas Tournament
  Bridgewater   TBA   12:00 PM
  Emory & Henry   Wesley   2:00 PM
  @ CNU Captains Invitational
  St. Mary's (Md.)   Washington and Lee   2:00 PM
Sun. 29 Emory & Henry   TBA   TBA
  @ Newport News, Va.
  Stevenson   Roanoke   12:00 PM
  Cregger Invitational @ Roanoke
  Hood   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Hampden-Sydney Holiday Classic
  Guilford   LaGrange   2:00 PM
  @ Atlanta, GA
  Virginia Wesleyan   Cabrini   2:00 PM
  Albright College Holiday Tournament
  Sewanee   Ferrum   4:00 PM
  @ Hampden-Sydney Classic
  Lebanon Valley   Randolph-Macon   4:00 PM
  R-MC Coaches Tournament sponsored by Fink's Jewelers
Mon. 30 Consolation / Championship   Roanoke   TBA
  TBD   Randolph-Macon   TBA
  R-MC Coaches Tournament sponsored by Fink's Jewelers
  TBA   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Reading, Pa.
  Gettysburg   Washington and Lee   2:00 PM
  Sewanee   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Hampden-Sydney Holiday Classic
  Hood   Ferrum   4:00 PM
  @ at Hampden-Sydney Classic
  Guilford   Emory   4:00 PM
  Emory Holiday Classic
 
January
Wed. 1 William Peace   Lynchburg   2:00 PM
Sat. 4 Randolph *   Shenandoah   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Emory & Henry   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   2:00 PM
  Ferrum *   Bridgewater   2:00 PM
  Guilford *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   2:00 PM
Tue. 7 Guilford *   Ferrum   7:00 PM
Wed. 8 Emory & Henry *   Roanoke   5:00 PM
  Lynchburg *   Randolph   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Shenandoah   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Randolph-Macon   Mary Washington   7:00 PM
  Bridgewater *   Washington and Lee   7:00 PM
Sat. 11 Shenandoah *   Roanoke   2:00 PM
  Emory & Henry *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Ferrum *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Randolph *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Bridgewater *   Guilford   3:00 PM
Wed. 15 Virginia Wesleyan *   Shenandoah   5:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph   5:00 PM
  Guilford *   Emory & Henry   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Roanoke *   Ferrum   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Lynchburg   7:30 PM
Sat. 18 Eastern Mennonite *   Ferrum   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Bridgewater   2:00 PM
  Lynchburg *   Emory & Henry   2:00 PM
  Shenandoah *   Washington and Lee   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   2:00 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   4:30 PM
Wed. 22 Emory & Henry *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Randolph *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  V Foundation Game
  Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Ferrum *   Lynchburg   7:00 PM
Sat. 25 Hampden-Sydney *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Emory & Henry *   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee *   Lynchburg   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   2:00 PM
  Shenandoah *   Guilford   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Roanoke   4:30 PM
Wed. 29 Randolph *   Guilford   5:00 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   5:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:00 PM
  Ferrum *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Washington and Lee *   Emory & Henry   7:00 PM
 
February
Sat. 1 Emory & Henry *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Guilford *   Washington and Lee   2:00 PM
  Bridgewater *   Ferrum   2:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Shenandoah   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   2:00 PM
Wed. 5 Washington and Lee *   Shenandoah   7:00 PM
  Randolph *   Lynchburg   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   7:00 PM
  Ferrum *   Guilford   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Roanoke *   Emory & Henry   7:00 PM
Sat. 8 Eastern Mennonite *   Guilford   2:00 PM
  Lynchburg *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Roanoke *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Shenandoah *   Ferrum   2:00 PM
  Randolph *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Emory & Henry *   Bridgewater   2:00 PM
Wed. 12 Bridgewater *   Randolph   7:00 PM
  Washington and Lee *   Roanoke   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
  Emory & Henry *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 15 Ferrum *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Emory & Henry   2:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Guilford   3:00 PM
Wed. 19 Ferrum *   Randolph   5:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Roanoke *   Lynchburg   7:30 PM
Sat. 22 Randolph-Macon *   Guilford   2:00 PM
  Washington and Lee *   Ferrum   2:00 PM
  Bridgewater *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Senior Day
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Shenandoah *   Emory & Henry   2:00 PM
  Randolph *   Roanoke   2:00 PM

2020 ODAC Men's Basketball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Tue. 25 #10 Seed   #7 Seed   7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
  #9 Seed   #8 Seed   7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
Fri. 28 Winner Game 1   #1 Seed   1:00 PM
  Game 3 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  #5 Seed   #4 Seed   3:00 PM
  Game 4 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  Winner Game 2   #2 Seed   6:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  #6 Seed   #3 Seed   8:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
Sat. 29 Winner Game 3   Winner Game 4   6:00 PM
  Game 7 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  Winner Game 5   Winner Game 6   8:00 PM
  Game 8 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
 
March
Sun. 1 Winner Game 7   Winner Game 8   3:30 PM
  Game 9 - ODAC Championship @ Salem Civic Center | Salem, Va.
# Exhibition
* Conference