2019-20 ODAC Men's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
September
Sat. 14 Bridgewater   Men's WildCat Invitational   TBA
  @ Randolph College / Lynchburg, Va.
  WildCat Invite   Randolph   9:00 AM
  Pfeiffer   Randolph   10:00 AM
  Randolph Tournament
Sun. 15 Maryville (Tenn.) 0 Emory & Henry 9 Final
Fri. 20 Guilford   ITA Division III South Region Championships   TBA
  @ Berry College (Mt. Berry, Ga.)
  Emory & Henry   ITA South Regional   TBA
  @ Mount Berry, Ga.
Sat. 21 Guilford   ITA Division III South Region Championships   TBA
  @ Berry College (Mt. Berry, Ga.)
Sun. 22 Guilford   ITA Division III South Region Championships   TBA
  @ Berry College (Mt. Berry, Ga.)
Wed. 25 Emory & Henry *   Washington and Lee   3:00 PM
Fri. 27 Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Hampden-Sydney   VWU Hidden Duels   TBA
  @ Virginia Beach, Va.
Sat. 28 Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Bridgewater   Randolph-Macon Invitational   TBA
Sun. 29 Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Bridgewater   Randolph-Macon Invitational   TBA
 
October
Tue. 1 Emory & Henry   Johnson University Tennessee   3:00 PM
Fri. 4 Hampden-Sydney   ITA Regional   TBA
  @ Fredericksburg, Va.
  Randolph   ITA Regional   TBA
  @ Mary Washington
  Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  @ Mary Washington
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA   TBA
Sat. 5 Randolph   ITA Regional   TBA
  @ Mary Washington
  Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  @ Mary Washington
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Shenandoah   Catholic   12:00 PM
  Emory & Henry   Brevard   1:00 PM
Sun. 6 Randolph   ITA Regional   TBA
  @ Mary Washington
  Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  @ Mary Washington
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Ferrum #   Mary Baldwin   1:00 PM
Fri. 11 York (Pa.)   Randolph   2:00 PM
Sat. 12 Randolph   Southern Virginia   8:00 AM
Fri. 18 Hampden-Sydney   Charlotte Duels   TBA
  @ Charlotte, N.C.
 
February
Sat. 15 Belmont Abbey   Hampden-Sydney   TBA
Sun. 16 Hampden-Sydney   Longwood   12:00 PM
Thu. 20 Belmont Abbey   Guilford   2:00 PM
Fri. 21 Guilford *   Ferrum   TBA
Sat. 22 Randolph   Pfeiffer   1:00 PM
  St. Mary's (Md.)   Randolph-Macon   1:00 PM
  Mary Baldwin   Guilford   2:00 PM
  Washington and Lee   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  @ James River C.C., Newport News, VA
Sun. 23 Washington and Lee   Chris. Newport   10:00 AM
  Hampden-Sydney   Averett   1:00 PM
Mon. 24 Washington and Lee   Salisbury   4:00 PM
Fri. 28 Washington and Lee   Redlands   TBA
Sat. 29 Washington and Lee   Pomona-Pitzer   TBA
  Randolph-Macon   Washington College   1:00 PM
  Methodist   Guilford   2:00 PM
  Hampden-Sydney #   Alumni Event   3:00 PM
  @ Westwood Club - Richmond, Va.
 
March
Tue. 3 Lynchburg   St. Mary's (Md.)   2:00 PM
  Wittenberg   Guilford   2:00 PM
  Randolph *   Washington and Lee   3:00 PM
Sat. 7 Randolph   St. Mary's (Md.)   1:00 PM
  Johnson C. Smith   Guilford   1:00 PM
Sun. 8 Case Western Reserve   Hampden-Sydney   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Wittenberg   Washington and Lee   12:00 PM
  Randolph   Stevenson   12:00 PM
  Guilford   Averett   2:00 PM
Mon. 9 TBA   Hampden-Sydney   TBA
  @ Orlando, Fla.
Tue. 10 Dickinson   Hampden-Sydney   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Carthage   Hampden-Sydney   8:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Johnson University Tennessee   Emory & Henry   1:00 PM
Thu. 12 Wabash   Hampden-Sydney   7:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Sat. 14 Southern Virginia   Virginia Wesleyan   TBA
  Mary Baldwin   Randolph-Macon   1:00 PM
  Ferrum   Johnson University Tennessee   2:00 PM
  Mary Washington   Washington and Lee   3:00 PM
  @ Boonsboro Country Club
Sat. 21 Washington and Lee   Swarthmore   10:00 AM
  Washington and Lee   Franklin & Marshall   4:00 PM
  @ Swarthmore
Sun. 22 Randolph-Macon *   Guilford   1:00 PM
Wed. 25 Shenandoah   Mary Baldwin   3:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   3:00 PM
  Roanoke *   Washington and Lee   3:00 PM
Thu. 26 Randolph *   Hampden-Sydney   3:00 PM
Fri. 27 Mary Baldwin   Lynchburg   3:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   3:30 PM
Sat. 28 Randolph *   Guilford   1:00 PM
  Washington and Lee *   Hampden-Sydney   2:00 PM
Sun. 29 Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Guilford *   Roanoke   1:00 PM
 
April
Wed. 1 Hampden-Sydney *   Shenandoah   4:00 PM
  Bridgewater   Mary Baldwin   4:00 PM
Fri. 3 Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   4:00 PM
Sat. 4 Hampden-Sydney *   Guilford   2:00 PM
Sun. 5 Washington and Lee *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Lynchburg *   Guilford   2:00 PM
Tue. 7 Bridgewater *   Hampden-Sydney   2:00 PM
Thu. 9 Lynchburg *   Hampden-Sydney   4:00 PM
Fri. 10 Emory & Henry   Mary Baldwin   3:00 PM
Sat. 11 William Peace   Guilford   2:00 PM
Fri. 17 Hampden-Sydney *   Virginia Wesleyan   3:30 PM
Sat. 18 Guilford *   Shenandoah   2:00 PM
Sun. 19 Guilford *   Bridgewater   TBA
  Methodist   Washington and Lee   12:00 PM
  Virginia Wesleyan   Washington College   2:00 PM
Mon. 20 Mary Baldwin   Ferrum   3:00 PM
  Southern Virginia   Hampden-Sydney   3:30 PM
Wed. 22 Washington and Lee   Sewanee   4:00 PM
  3:00 PM CDT
Thu. 23 Roanoke *   Hampden-Sydney   3:00 PM
Fri. 24 Guilford   Pfeiffer   3:00 PM
Sat. 25 Washington and Lee   Johns Hopkins   11:00 AM
Sun. 26 Hampden-Sydney *   Emory & Henry   12:00 PM

2020 ODAC Men's Tennis Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
April
Wed. 29 #8 Seed   #1 Seed  
  Match 1 - ODAC Quarterfinals
  #5 Seed   #4 Seed  
  Match 2 - ODAC Quarterfinals
  #7 Seed   #2 Seed  
  Match 3 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Match - ODAC Quarterfinals
 
May
Sat. 2 Winner Match 1   Winner Match 2  
  Match 5 - ODAC Semifinals @ Randolph-Macon College
  Winner Match 3   Winner Match 4  
  Match 6 - ODAC Semifinals @ Randolph-Macon College
Sun. 3 Winner Match 5   Winner Match 6  
  Match 7 - ODAC Championship @ Randolph-Macon College
# Exhibition
* Conference