2019-20 ODAC Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
November
Fri. 8 Emory & Henry   Averett   TBA
Sat. 9 Marymount (Va.)   Shenandoah   1:00 PM
  Meredith   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee   Pfeiffer   2:00 PM
  Vermont Tech   Randolph-Macon   6:00 PM
  R-MC Tip-Off Classic presented by Riesbeck Contracting
  William Peace   Eastern Mennonite   8:00 PM
  @ Ashland, Va.
Sun. 10 Meredith   Lynchburg   12:00 PM
  Vermont Tech   Eastern Mennonite   1:00 PM
  @ Ashland, Va.
  Mary Baldwin   Ferrum   2:00 PM
  Pfeiffer   Hollins   3:00 PM
  William Peace   Randolph-Macon   3:00 PM
  R-MC Tip-Off Classic presented by Riesbeck Contracting
Tue. 12 Salisbury   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Bridgewater   Southern Virginia   7:00 PM
  Lynchburg   Averett   7:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Emory & Henry   7:00 PM
Wed. 13 Eastern Mennonite   Mary Baldwin   6:00 PM
  Shenandoah   Hood   6:00 PM
  Guilford   Meredith   7:00 PM
  Randolph   Methodist   7:00 PM
Fri. 15 Wesley   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  @ Fredericksburg, Va.
  Sage   Ferrum   5:00 PM
  Marymount Tip-Off Tournament @ Marymount University, Alrington, VA
  St. Mary's (Md.)   Guilford   5:30 PM
  Guilford College Daly 7 Classic
  Oglethorpe   Emory & Henry   6:00 PM
  Emory & Henry Classic
  Hollins   Trinity (D.C.)   6:00 PM
Sat. 16 Pfeiffer   Randolph-Macon   TBA
  Emory & Henry Classic @ Emory, Va.
  Ferrum   TBA   TBA
  Marymount University, Alrington, VA @ Arlington, Va.
  TBD   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  @ Fredericksburg, Va.
  Southern Virginia   Shenandoah   2:00 PM
  Hood   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Colorado Col.   Lynchburg   3:00 PM
  @ Emory University, Atlanta, Ga.
  Randolph-Macon   Oglethorpe   4:00 PM
  Emory & Henry Classic @ Emory, Va.
  Gettysburg   Bridgewater   5:30 PM
  Pfeiffer   Emory & Henry   6:00 PM
  D'Youville   Roanoke   6:00 PM
  Washington and Lee   Chris. Newport   7:30 PM
  @ Bridgewater Tip-Off Tournament
Sun. 17 Centre / North Carolina Wesleyan   Roanoke   TBA
  Jean Beamer Tip Off Classic
  Washington and Lee   Gettysburg   2:00 PM
  @ Bridgewater Tip-Off Tournament
  Mary Baldwin   Guilford   2:00 PM
  Guilford College Classic Daly 7 Classic
  Lynchburg   Emory   3:00 PM
  Emory Holiday Inn Tip Off Classic
  Chris. Newport   Bridgewater   3:30 PM
Tue. 19 Randolph-Macon *   Washington and Lee   7:00 PM
Wed. 20 Lynchburg *   Hollins   7:00 PM
  Randolph *   Roanoke   7:00 PM
  Guilford *   Ferrum   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   7:00 PM
Thu. 21 Emory & Henry   Piedmont   6:00 PM
  Bridgewater *   Washington and Lee   7:00 PM
Fri. 22 Southern Virginia   Eastern Mennonite   5:00 PM
Sat. 23 Roanoke   Mary Baldwin   2:00 PM
  Apprentice   Eastern Mennonite   4:00 PM
  Greensboro   Emory & Henry   4:30 PM
  Virginia Wesleyan   Averett   5:30 PM
  @ Rocky Mount, N.C.
Sun. 24 Agnes Scott   Hollins   1:00 PM
  William Peace   Bridgewater   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Jean Edge Classic
Mon. 25 Eastern Mennonite *   Lynchburg   7:00 PM
Tue. 26 Ferrum   Greensboro   5:30 PM
  Mary Baldwin   Bridgewater   6:00 PM
  Randolph   Salem   6:00 PM
  Randolph-Macon *   Roanoke   6:00 PM
  Pfeiffer   Guilford   7:30 PM
Sat. 30 Virginia Wesleyan *   Randolph   2:00 PM
 
December
Sun. 1 Hollins *   Guilford   2:00 PM
  Shenandoah *   Ferrum   2:00 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   2:00 PM
Tue. 3 Eastern Mennonite *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 4 Shenandoah   Goucher   7:00 PM
  Lynchburg *   Randolph   7:00 PM
  Roanoke *   Guilford   7:00 PM
  Ferrum *   Emory & Henry   7:00 PM
  Washington and Lee *   Hollins   7:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Thu. 5 Mary Washington   Randolph-Macon   6:00 PM
Sat. 7 Hollins *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Randolph *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   2:00 PM
  Ferrum   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Guilford *   Bridgewater   2:00 PM
  Randolph-Macon   Chris. Newport   2:00 PM
  Emory & Henry *   Lynchburg   4:30 PM
Tue. 10 Salem   Hollins   7:00 PM
  Southern Virginia   Emory & Henry   7:00 PM
Thu. 12 Hollins   Methodist   7:00 PM
Sat. 14 Washington and Lee   Mary Washington   1:00 PM
  Guilford   William Peace   2:00 PM
Sun. 15 Chris. Newport   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Eastern Mennonite   St. Mary's (Md.)   4:00 PM
Mon. 16 Washington and Lee   Southern Virginia   1:00 PM
  Averett   Ferrum   7:00 PM
Wed. 18 Elizabethtown   Roanoke   TBA
Thu. 19 Shenandoah   Loras   TBA
  @ Puerto Rico
  Illinois Tech   Roanoke   TBA
Fri. 20 Shenandoah   Illinois Tech   TBA
  @ Puerto Rico
  Hood   Lynchburg   4:00 PM
  @ Daytona Beach, Fla.
Sat. 21 Lynchburg   Marymount (Va.)   4:00 PM
  @ Daytona Beach, Fla.
Sat. 28 Randolph   TBD   TBA
  @ Cal Lutheran Tournament
Sun. 29 Randolph   TBD   TBA
  @ Cal Lutheran Tournament
  Bridgewater   Oglethorpe   2:00 PM
  Rose-Hulman   Washington and Lee   2:00 PM
  @ Music City Classic (Nashville, Tenn.)
  Wooster   Roanoke   5:00 PM
Mon. 30 Mary Washington / Kean   Roanoke   TBA
  Susan Dunagan Holiday Classic
  Bridgewater   LaGrange   5:00 PM
  Mariotti Gym
  Methodist   Guilford   6:00 PM
  Meredith   Ferrum   7:00 PM
  Hollins   Salem   7:00 PM
  Simpson   Washington and Lee   8:00 PM
  Music City Classic @ Trevecca Nazarene University - Nashville, Tenn.
 
January
Wed. 1 Randolph *   Shenandoah   2:00 PM
Thu. 2 Virginia Wesleyan *   Emory & Henry   4:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   7:00 PM
  Lynchburg *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Washington and Lee *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 4 Bridgewater *   Randolph   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Hollins   2:00 PM
  Roanoke *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   2:00 PM
  Ferrum *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Johns Hopkins   Lynchburg   4:30 PM
  Shenandoah *   Emory & Henry   4:30 PM
Tue. 7 Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Shenandoah *   Washington and Lee   7:00 PM
  St. Mary's (Md.)   Randolph   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   7:00 PM
Wed. 8 Hollins *   Ferrum   7:00 PM
  Emory & Henry *   Roanoke   7:30 PM
Sat. 11 Lynchburg *   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph *   Emory & Henry   2:00 PM
  Ferrum *   Bridgewater   2:00 PM
  Hollins *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   4:30 PM
Tue. 14 Mid Atlantic Christian   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Wed. 15 Washington and Lee *   Lynchburg   5:00 PM
  Eastern Mennonite *   Guilford   7:00 PM
  Ferrum *   Roanoke   7:00 PM
  Emory & Henry *   Hollins   7:00 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   7:30 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   7:30 PM
Sat. 18 Shenandoah *   Guilford   2:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Hollins *   Bridgewater   4:30 PM
  Randolph *   Ferrum   4:30 PM
  Eastern Mennonite *   Emory & Henry   4:30 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   4:30 PM
Tue. 21 Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 22 Shenandoah   Mary Washington   6:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   7:00 PM
  Guilford *   Emory & Henry   7:00 PM
  Lynchburg *   Ferrum   7:00 PM
  Randolph *   Hollins   7:00 PM
Sat. 25 Shenandoah *   Roanoke   2:00 PM
  Hollins *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Guilford *   Randolph   4:30 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Bridgewater *   Lynchburg   4:30 PM
Tue. 28 Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 29 Washington and Lee *   Shenandoah   7:00 PM
  Randolph *   Roanoke   7:00 PM
  Hollins *   Lynchburg   7:00 PM
  Ferrum *   Guilford   7:30 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   7:30 PM
 
February
Sat. 1 Guilford *   Washington and Lee   TBA
  Randolph-Macon *   Emory & Henry   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Hollins   2:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   2:00 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Ferrum *   Shenandoah   4:30 PM
Tue. 4 Randolph-Macon   St. Mary's (Md.)   6:00 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 5 Guilford *   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:00 PM
  Emory & Henry *   Ferrum   7:00 PM
  Hollins *   Washington and Lee   7:00 PM
Sat. 8 Trinity (D.C.)   Hollins   2:00 PM
  Emory & Henry *   Shenandoah   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Lynchburg *   Guilford   4:30 PM
  Bridgewater *   Ferrum   4:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   4:30 PM
Tue. 11 Randolph *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   7:00 PM
Wed. 12 Shenandoah *   Bridgewater   7:00 PM
  Ferrum *   Hollins   7:00 PM
  Roanoke *   Emory & Henry   7:00 PM
Sat. 15 Hollins *   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Ferrum   2:00 PM
  Guilford *   Shenandoah   4:30 PM
  Emory & Henry *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   4:30 PM
Tue. 18 Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 19 Ferrum *   Lynchburg   5:00 PM
  Bridgewater   Eastern Mennonite   6:00 PM
  Emory & Henry *   Guilford   7:00 PM
  Roanoke *   Hollins   7:00 PM
  Randolph *   Washington and Lee   7:00 PM
Sat. 22 Shenandoah *   Hollins   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   2:00 PM
  Randolph *   Guilford   4:30 PM
  Ferrum *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   4:30 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   4:30 PM

2020 ODAC Women's Basketball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Mon. 24 #9 Seed   #8 Seed   7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  #10 Seed   #7 Seed   7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
Thu. 27 Winner Game 1   #1 Seed   1:00 PM
  Game 3 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  #5 Seed   #4 Seed   3:00 PM
  Game 4 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  Winner Game 2   #2 Seed   6:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  #6 Seed   #3 Seed   8:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
Sat. 29 Winner Game 3   Winner Game 4   1:00 PM
  Game 7 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  Winner Game 5   Winner Game 6   3:00 PM
  Game 8 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
 
March
Sun. 1 Winner Game 7   Winner Game 8   1:00 PM
  Game 9 - ODAC Championship @ Salem Civic Center | Salem, Va.
* Conference